Zmiany w etykietowaniu produktów spożywczych - nowe oznakowania mają zmniejszyć marnowanie żywności

10.07.2023

Według UE większość konsumentów nie w pełni rozumie różnicę między oznaczeniem „należy spożyć do”, które jest wyznacznikiem bezpieczeństwa, a oznakowaniem „najlepiej spożyć przed”, które powiązane jest z jakością produktu. Zmiana służyłaby ograniczeniu marnowania żywności, którą można spożywać bez negatywnych skutków dla zdrowia po upływie terminu ważności.  UE chce w ten sposób zmniejszyć do 2030 roku marnowanie żywności o 50 proc.

Proponuje się nowe, ogólne zasady. Oprócz standardowej formuły „najlepiej spożyć przed” - oznaczającej datę trwałości, do której produkt zachowa swoje właściwości, a więc się nie zepsuje - na produktach żywnościowych pojawią się oznaczenia „często dobre po” lub „często dobre dłużej”. Nowe oznakowanie ma informować, że dana żywność może nadawać się do spożycia także po upływie podanego na etykiecie terminu.

Według UE większość konsumentów nie w pełni rozumie różnicę między oznaczeniem „należy spożyć do”, które jest wyznacznikiem bezpieczeństwa, a oznakowaniem „najlepiej spożyć przed”, które powiązane jest z jakością produktu. Zmiana służyłaby ograniczeniu marnowania żywności, którą można spożywać bez negatywnych skutków dla zdrowia po upływie terminu ważności.

Z propozycją, aby zrezygnować z oznaczenia „najlepiej spożyć do” na produktach spożywczych, na których ono się znajduje, wystąpiła część państw członkowskich. Eksperci uważają bowiem, że konsument jest w stanie samodzielnie ocenić przydatność do spożycia artykułów, zaś oznakowanie często skłania do niepotrzebnego wyrzucania pełnowartościowej żywności.

Jak podaje Eurostat, każdego roku w Europie wytwarza się ok. 57 mln ton odpadów żywnościowych, w tym 55 proc., czyli ponad 31 mln ton, powstaje w gospodarstwach domowych. Daje to 127 kg na statystycznego mieszkańca. Ponad 8 mln ton żywności wyrzucamy z powodu złej interpretacji oznakowań na opakowaniach.

Zmiany proponowane przez UE mają wejść w życie jeszcze w 2023 roku. Obecnie projekt ustawy oczekuje na debatę w parlamencie europejskim.

 

Źródło 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.