XI Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego, zorganizowany przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, odbył się 26 marca. Głównymi tematami spotkania były: wsparcie eksportu, a także zabezpieczenie transakcji biznesowych. Nadrzędnym celem XI Kongresu było określenie nowej strategii eksportowej polskiego przemysłu rolno-spożywczego oraz ekspansji na rynki perspektywiczne i nietradycyjne jak: Ameryki Północnej, Kaukazu, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Azji i Afryki.
Polski eksport produktów rolno-spożywczych w 2024 r. osiągnął wartość 53,5 mld euro i był o 2,7 proc. wyższy niż rok wcześniej. Z danych GUS wynika, że wzrost eksportu żywności odnotowano zarówno do krajów Unii Europejskiej, jak i na rynki pozaunijne. Polscy eksporterzy w coraz większym stopniu kierowali swoją ofertę na rynki tych krajów trzecich, które są już partnerami handlowymi dla krajowych przedsiębiorców, jaki i na rynki nowe, które dopiero wymagają nawiązania kontaktów biznesowych. Rozwojowi eksportu sprzyjały działania podejmowane przez przedsiębiorców oraz działania instytucjonalne, prowadzone przez resort rolnictwa.
Panel dyskusyjny poświęcony był właśnie strategii polskiego eksportu rolno-spożywczego i bezpieczeństwu żywności. Uczestniczyli w nim: Cezariusz Kwaterski, minister pełnomocny MSZ; Magdalena Rowińska z Departamentu Eksportu KOWR; Paweł Meyer, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii; prof. dr hab. Łukasz Ambroziak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej; Ben Sassi z Departamentu Wsparcia Eksportu PAIH S.A. oraz Karol Rozenberg, ekspert ds. realizacji w finansowaniu handlu BGK.
XI Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego wychodząc naprzeciw potrzebom eksporterów dokonał oceny stanu i perspektyw wykorzystania potencjału eksportowego polskiego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Jednocześnie na polskim rynku pozostaje rozdrobnienie gospodarstw, co wpływa na ich potencjał produkcyjny, opłacalność produkcji i ograniczoną możliwość inwestowania w rozwiązania, które pomogłyby stawić czoła kryzysom. W związku z tym jednym z zadań strategii rozwoju polskiego rolnictwa powinny być działania prowadzące do zwiększenia skali i unowocześnienia działalności gospodarstw. W tym zakresie oczekiwane jest wsparcie przedsiębiorców przez resorty gospodarcze oraz spójna polityka proeksportowa rządu i dalsza dywersyfikacja eksportu oraz pogłębienie współdziałania pomiędzy eksporterami, organami państwowymi, rządowymi i samorządowymi.
Podczas XI Kongresu Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczono dla firm dynamicznie rozwijających eksport. Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymała Wipasz S.A. z Olsztyna. Statuetkę i Dyplom Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie oraz Masarnia z Tradycją Dreszler z Nowego Miasta Lubawskiego.
To dla Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP budująca informacja, ponieważ Masarnia z Tradycją jest wieloletnim członkiem tej organizacji. Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznawanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znalazł się także Krystian Dreszler, współwłaściciel Masarni z Tradycją. Gratulujemy!
Źródło: Stowarzyszenie Eksporterów Polskich
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |