„Wołowina na grilla” to program edukacyjny Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP. Jego kolejną edycję, która odbyła się 26 listopada, przygotował Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie we współpracy z SRW.
Program szkolenia obejmował m.in. zasady BHP oraz obsługę grilla, wędzarni i pieca. Uczestnicy mogli poznać podstawowe standardy produkcyjne GHP, GMP oraz HACCP, a także dowiedzieć się o zagrożeniach mikrobiologicznych w produkcji żywności. Podczas kilkugodzinnego szkolenia jego uczestnicy poznali techniki peklowania, marynowania i właściwej obróbki termicznej mięsa. Łukasz Szymon Gamoń, właściciel restauracji „Diament” w Zabrzu, który prowadził szkolenie z zakresu obróbki mięsa, wskazywał na różnice między wołowinę polską, europejską i pochodzącą z jednego z państw Mercosur. Prezentował metody i techniki w przygotowaniu dań z wołowiny. Krzysztof Leśniewski, autor książek kulinarnych, w tym „Tradycyjnej spiżarni”, która jest kompendium wiedzy o domowym przetwórstwie, w swoim wykładzie zwracał uwagę na jakość i klasy mięsa wołowego. Wskazywał, czym kierować się w produkcji domowych i restauracyjnych wędlin z wołowiną.
Informacje przekazane przez panów Łukasza Gamonia i Krzysztofa Leśniewskiego dopełnił w swojej prelekcji lekarz weterynarii Jacek Kucharski, który skupił się na wiadomościach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz standardach, jakie obowiązują w produkcji wyrobów mięsnych.
- To szkolenie było komplementarne i bardzo dobrze przygotowane – podkreśla Tomasz Parzybut,nprezes SRW RP. – Z jednej strony przekazano wiadomości teoretyczne, a z drugiej zaprezentowano różnorodne praktyki w przygotowywaniu i przetwarzaniu mięsa wołowego. Do szkolenia inwarsztatów, które były bezpłatne, zgłosili się przedstawiciele gospodarstw agroturystycznych, rolniczego handlu detalicznego, kół gospodyń wiejskich, a także małych zakładów mięsnych.
Uczestnicy „Wołowiny na grilla” podkreślali, że warto było zarezerwować 8 godzin, by wziąć udział w spotkaniu w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie.
#FunduszePromocji
BS
Fot. Beata Chełminiak, KPODR
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |