Włochy zakażą mięsa komórkowego?

14.11.2023

Włochy rozpatrują projekt ustawy zakazujący produkcji, importu i wprowadzania do obrotu żywności produkowanej w laboratoriach. Pomysł nie podoba się organizacjom prozwierzęcym, ale mocno wsparł go unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Włoski minister rolnictwa Francesco Lollobrigida ogłosił, że Włochy jako pierwszy kraj na świecie zakażą produkcji i sprzedaży "żywności syntetycznej" - podaje serwis Euractiv.

Na początku listopada w izbie niższej włoskiego parlamentu odbyła się debata nad projektem ustawy zakazującej produkcji, importu i wprowadzania do obrotu żywności wytwarzanej w laboratoriach.

Sam pomysł nie jest nowy, bo o jego założeniach głośno było już wiosną 2023 roku. Wówczas włoski rząd poparł projekt ustawy, która zakaże produkcji w tym kraju mięsa i innych syntetycznych produktów spożywczych w laboratoriach. Projekt ustawy zakłada m.in. wysokie grzywny za złamanie zakazu, nawet do 60 000 euro.

Stanowisko Rzymu poparł Janusz Wojciechowski. Komisarz UE ds. rolnictwa negatywnie ocenia rozwój rynku syntetycznej żywności.

- Bronię produktu naturalnego i używanie nazwy produktu naturalnego w odniesieniu do produktu syntetycznego nie jest moim zdaniem krokiem w dobrym kierunku – powiedział Wojciechowski.

Włochy o szaleństwie Zielonego Ładu

Stanowisko włoskiego rządu i komisarza w przypadku żywności syntetycznej jest zbieżne, choć Rzym mocno atakuje kierunek polityki UE w zakresie żywności. 

- Rolnicy, hodowcy i rybacy ryzykują zapłacenie bardzo wysokiej ceny za ideologiczne szaleństwa stojące za Zielonym Ładem Unii Europejskiej, który karze producentów za wyznaczanie celów w zakresie redukcji emisji, co doprowadzi jedynie do zmniejszenia produkcji żywności” – wyjaśnił włoski eurodeputowany Carlo Fidanza.

W jego ocenie mniejsza produkcja żywności w UE zostanie zastąpiona w perspektywie średnioterminowej większym importem z krajów, które nie spełniają naszych standardów zrównoważonego rozwoju i jakości, lub produktami laboratoryjnymi, co do których nie mamy pewności” – dodał.

Włoska ustawa w sprawie mięsa komórkowego pojawiła się tuż po serii dekretów rządowych zakazujących używania mąki pochodzącej z owadów, takich jak świerszcze i szarańcza, w pizzy lub makaronie.

 

Źródło (grafika i tekst): Portalspozywczy.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.