Wieprzowina jest OK!

25.07.2024

Wieprzowina jest OK!

Sobota – 20 lipca – była wielkim świętem kulinarnym w Żninie, gdzie odbywała się doroczna Biesiada Pałucka. Wydarzenie rozpoczął turniej kół gospodyń wiejskich, które  - podobnie jak restauracje  -walczyły o Chochlę Burmistrza Żnina. W tym roku restauracje i firmy cateringowe serwowały dania z wieprzowiną. Tę część biesiady zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wieprz Polski.

„Polska Wieprzowina jest OK” – to hasło akcji promocyjnej Wieprza Polskiego w Żninie. Jej częścią jest wspomniany konkurs adresowany do szefów restauracji. Do udziału w jury konkursu na najlepsze danie z wieprzowiny rasy puławskiej został zaproszony Tomasz Parzybut, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy. 

- Chciałbym podkreślić, że samo wydarzenie było bardzo interesujące z kilku powodów. Z jednej strony odbywała się degustacja wieprzowych wyrobów mięsnych (kaszanka, kiełbasa, szarpana wieprzowina), adresowana do mieszkańców i turystów; z drugiej – zorganizowano konkurs dla restauracji – mówi Tomasz Parzybut. - To niezwykle ważne, by zainteresować restauracje rodzimą  rasą puławską i zachęcić do wariacji kulinarnych z udziałem tego gatunku wieprzowiny.

 Oceniający dania uznali poziom zawodów za bardzo wysoki. Wśród jurorów zasiadł także burmistrz Żnina - Krzysztof Leśniewski - autor wielu kulinarnych książek, poświęconych ziemi pałuckiej. W konkursie wygrały policzki wieprzowe podane m.in. z gruszką. Trzy kolejne, wysoko ocenione  dania, to szarpana wieprzowina, zrazy oraz polędwiczki. 

Współorganizatorem Biesiady Pałuckiej było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wieprz Polski - autor akcji promocyjnej „ Polska Wieprzowina jest OK”. Partnerami wydarzenia  były także  Masarnia Władysławowo Zawistowski i Zakład Mięsny Kwiecińscy oraz Żniński Do Kultury, Borniak Polska, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Opr. BS

Fot. Szymon Cieślak - Nasze Miasto Żnin

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.