Wielka Brytania zakazuje eksportu żywych zwierząt

19.06.2024

W Wielkiej Brytanii wprowadzono nowy zakaz wywozu żywych zwierząt, po tym jak ustawa o dobrostanie zwierząt (wywóz zwierząt gospodarskich) uzyskała zgodę królewską, czerpiąc korzyści ze swobód po brexicie i wzmacniając pozycję Wielkiej Brytanii jako światowego lidera w zakresie standardów dobrostanu zwierząt.

Ustawodawstwo stanowi realizację kluczowego manifestu zobowiązania do wprowadzenia zakazu eksportu żywych zwierząt – w tym bydła, owiec i świń – do uboju i tuczu z Wielkiej Brytanii. Zapobiegnie stresowi, wyczerpaniu i urazom zwierząt podczas długich i niepotrzebnych podróży eksportowych.

Ustawa zapewni, że zwierzęta będą poddawane ubojowi na rynku krajowym w rzeźniach w Wielkiej Brytanii o wysokim dobrostanie, wzmacniając pozycję narodu jako miłośnika zwierząt i światowego lidera w dziedzinie dobrostanu zwierząt, zwiększając wartość brytyjskiego mięsa i pomagając w rozwoju gospodarki.

Ustalenia brytyjskiego rządu odnośnie dobrostanu zwierząt

Wielka Brytania jako kraj znajdujący się najwyżej w rankingu G7 według Światowego Indeksu Ochrony Zwierząt, przywiązuje wagę do wysokich standardów dobrostanu zwierząt i zapewnia dobre traktowanie wszystkich zwierząt na wszystkich etapach życia. Rząd jest przekonany o słuszności, że zwierzęta należy transportować wyłącznie w razie potrzeby i, jeśli to możliwe, nie powinny one pokonywać dużych odległości w celu uboju.

Eksport żywych zwierząt w innych szczególnych okolicznościach, na przykład do hodowli lub zawodów, będzie nadal dozwolony, pod warunkiem że zwierzęta będą transportowane zgodnie z wymogami prawnymi chroniącymi ich dobrostan. Przepisy te są następstwem konsultacji w sprawie zaprzestania eksportu żywych zwierząt, podczas których 87% respondentów zgodziło się, że zwierzęta gospodarskie nie powinny być eksportowane w celu uboju i tuczu.

Ustawa stanowi tylko część szerszych wysiłków rządu mających na celu ulepszenie istniejących w Wielkiej Brytanii wiodących na świecie standardów. W odniesieniu do zwierząt hodowlanych rząd wprowadził nowe ustawowe kodeksy dobrostanu świń, kur niosek i kurczaków mięsnych, zakazał stosowania konwencjonalnych klatek dla kur niosek i wprowadził obowiązek telewizji przemysłowej w rzeźniach.

Autor: Katarzyna Oleksy foodfakty.pl (grafika)

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.