Więcej czyli mniej?

21.08.2023

Z danych ARiMR wynika, że w II kwartale pogłowie świń wzrosło o prawie 780 tys. Sztuk, co jest efektem nieco spóźnionej reakcji części producentów na sytuację rynkową. Obecnie pogłowie trzody chlewnej w Polsce wynosi 9,2 mln świń.

Wzrost pogłowia to efekt rozwoju stad liczących co najmniej kilkaset świń; 60 proc. całego przyrostu to stada powyżej 1000 sztuk. Gospodarstwa utrzymujące do 20 sztuk zmieszają ilość świń lub likwidują chów. Małe, polskie gospodarstwa utrzymują jedynie 2,25 proc. Świń.

O wzroście pogłowia w polskich fermach zdecydowała wysoka cena żywca, notowana od kilkunastu miesięcy, co przekonało hodowców do zwiększenia obsad.

Zmniejsza się liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce. Wynosi 52,9 tysięcy, czyli oprawie o 8,4 tysięcy mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Dziennie ubywa ponad 8 stad świń.

Kolejny niekorzystny efekt przed producentami: obniżka cen tuczników na rynku europejskim. Najbardziej dotkliwe pojawią się na przełomie sierpnia i września.

 

Na podst. Tygodnik-rolniczy.pl

Grafika: Topagrar.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.