Trendy, wyzwania, innowacje

15.03.2024

14 marca odbywał się w Warszawie się Kongres Mięsny & Roślinne Alternatywy 2024. To była 8. edycja wydarzenia,  adresowanego do producentów mięsa i wędlin, producentów roślinnych alternatyw, a także sieci handlowych i dostawców usług. 

Kongres niezmiennie łączy targi B2B oraz konferencji wraz z dyskusjami panelowymi. Celem wydarzenia jest integracja branży mięsnej oraz producentów roślinnych zamienników, a także  przetwórców i dystrybutorów. W części targowej prezentowano wiodące marki i produkty, a także nowości i innowacje. 

W spotkaniu udział wzięło 3000 uczestników, 25 prelegentów i 100 przedstawicieli handlu. Do udziału w dyskusjach panelowych zaproszono przedstawicieli różnych organizacji branżowych. 

W inauguracyjnej części spotkania wystąpił Stefan Krajewski, sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wiceminister podkreślił w swoim wystąpieniu, że o polską dobrą żywność trzeba dbać szczególnie nie tylko poprzez promocję i kształtowanie świadomości konsumenckiej, ale także poprzez walkę z negatywnymi opiniami: - Walczmy z dezinformacją i fake newsami. One niezwykle mocno uderzają w nasze rolnictwo i przetwórstwo. Musimy go bronić.

Wśród tematów paneli i debat znalazły się m.in.: Rynek mięsa. Wyzwania i trendy; Rynek, trendy, inwestycje. Kierunki rozwoju branży; Jak zredukować koszty i wpływ na środowisko? Rola opakowania w łańcuchu dostaw; Rynek i nabywcy mięsa i jego przetworów. Roślinne alternatywy nadal modne? Mięsne i roślinne marki w internecie. 

W debacie „Marki własne i produkty brandowe. Współpraca i zaufanie podstawą współpracy handlu z producentami” wystąpili między innymi:  Piotr Her, prezes zarządu SuperDrob; Maciej Otrębski, strategic partnership manager w RoślinnieJemy; Teresa Pietrzyk, dyrektor ds. zakupów w PSH Nasz Sklep S.A, Piotr Lubiewa-Wieleżyński, dyrektor Działu Rozwoju Sprzedaży Carrefour Polska; Michał Sadecki, Co-founder & CEO w MSL Consulting oraz Tech4Retail oraz Tomasz Parzybut. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP wskazywał na problemy branży mięsnej, w tym na dramatyczny spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce i niemal w całej Europie. W sektorze wieprzowym największym problemem jest, poza ASF, niższy popyt wewnętrzny na wieprzowinę, co ma związek z inflacją i ubożejącym społeczeństwem. Polska na tle Unii nadal wyróżnia się jednak w eksporcie wołowiny i drobiu. Branża mięsa czerwonego ogromne nadzieje wiąże ze wzrostem eksportu do krajów Azji.

Organizatorem Kongresu było Wydawnictwo Gospodarcze, wydawca m.in. portali wiadomoscihandlowe.pl i wiadomoscikosmetyczne.pl, a także magazynu „Wiadomości Handlowe”.

 

Źródło: Kongres Mięsny & Roślinne Alternatywy 

Fot: Kongres Mięsny & Roślinne Alternatywy

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.