Toksyczna dawka E250

07.03.2024

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach opublikował wyniki analizy produktu mięsnego, który w połowie lutego był przyczyną zatrucia trojga mieszkańców Podkarpacia.  Jak się okazuje, przyczyną śmierci był toksyczny poziom azotynu sodu (E250).

W wyniku zatrucia po zjedzeniu galarety wieprzowej  jedna osoba zmarła, a dwie były hospitalizowane. Źródłem toksyny były wyroby garmażeryjne sprzedawane na targowisku przez małżeństwo z powiatu mieleckiego. Nielegalna produkcja odbywała się bez nadzoru Inspekcji Weterynaryjnej.  Podczas śledztwa w gospodarstwie stwierdzono brak higieny i standardów sanitarnych w miejscu produkcji wędlin i garmażu. Pomieszczenie, w którym przygotowywano mięsne galarety, było zanieczyszczone, bez dostępu do ciepłej wody, a używane narzędzia były brudne i zardzewiałe.

Jak przekazał prof. Stanisław Winiarczyk z PIW - stężenie azotynu sodu we wspomnianej galarecie wahało się od 16 do 19 tysięcy miligramów na kilogram produktu. Z kolei badanie nieznanej substancji, dostarczonej przez prokuraturę w postaci białego proszku, wykazało, że jest to czysty chemicznie azotyn, który prawdopodobnie mógł być dodany omyłkowo do galarety. Taki środek chemiczny został znaleziony w gospodarstwie małżeństwa z powiatu mieleckiego.

Dopuszczalna ilość dodatku azotynu sodu w procesie peklowania surowca mięsnego waha się od 100 do 150 miligramów na kilogram surowca. W badanym produkcie  norma została przekroczona ponad 100 razy!

Azotyn sodu jest obecny w wielu produktach, głównie w przemyśle mięsnym; jest podstawowym składnikiem soli peklowej. Ma działanie przeciwutleniające, bakteriostatyczne, aromatyzujące i barwiące. Wspomaga również zapobieganie jełczeniu produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce.

Sól peklowa jest tworzona zgodnie z restrykcyjnymi przepisami, a stosunek soli kuchennej (NaCl) do azotynu sodu w mieszance peklowej wynosi około 99,6 do 0,4 proc. Jest to minimalna dawka, która zapewnia ochronę produktów przed procesem utleniania, nie szkodząc jednocześnie zdrowiu konsumentów.

Nadmierna ilość azotynu sodu (E250) w produktach może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak trudności z transportem tlenu do krwi, powstawanie nowotworów trzustki i okrężnicy mózgu, a także białaczki. Może być przyczyną chorób układu oddechowego oraz szkodzić osobom z nadciśnieniem tętniczym.

Źródło: PIW

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.