Te informacje mogą niepokoić

27.05.2024

Jak informuje ukraiński Latifundist, Holding Vitagro planuje rozwijać produkcję drobiu i bydła. Grupa Vitagro rozpoczęła już budowę kurników i nowych obór. W planach jest budowa ferm na milion sztuk drobiu rzeźnego. Holding buduje nowe obory i planuje w tym roku powiększyć swoje stado o 900 krów o najlepszej genetyce i wydajności.
Na to, że na unijnym rynku obok koncernu MHP dojdzie polskim drobiarzom nowy konkurent. Rozwój hodowli bydła to także niepokojący sygnał dla hodowców bydła mlecznego w Polsce. Trzeba podkreślić, że ukraiński rząd bardzo wspiera rozwój hodowli i mleczarstwa. Holding Vitagro znany był głównie jako producent i duży eksporter zbóż i roślin oleistych. Obecnie jest również znaczącym przetwórcą zbóż, producentem pasz i olejów roślinnych. W ostatniej dekadzie spółka rozwinęła również produkcję owoców i warzyw. Według danych z 2022 roku posiada 591 hektarów sadów, plantacji owoców i jagód. Ma również dwa nowoczesne kompleksy magazynowo-sortownicze, w których można przechowywać 11 000 ton owoców. To także duży producent trzody, który posiada 7,5 tys. loch. Stado bydła holdingu liczy 5.500 sztuk.
Jak można przeczytać na stronie www.vitagro-com-ua, historia firmy zaczyna się od 1999 roku, gdy zajmowała się handlem… paliwami i smarami. Po 25 latach imponującego rozwoju Vitagro działa już w 14 różnych obszarach związanych z rolnictwem. Spółki zbierają rocznie ponad 370 tysięcy ton zbóż, hodują ponad 100 tysięcy zwierząt gospodarczych, dysponują 85 tysiącami hektarów ziemi. W aktualnościach na stronie internetowej holdingu napisano m.in.: „Wybuch wojny na Ukrainie był wyzwaniem dla wielu ukraińskich przedsiębiorstw i Grupa VITAGRO nie była wyjątkiem. Jednak nie przestaliśmy; tylko „odetchnęliśmy” i kontynuowaliśmy pracę i rozwijanie naszych obszarów działania, nawet w czasie wojny. Z sukcesem stworzyliśmy model biznesowy ukierunkowany na dywersyfikację produkcji i dziś jesteśmy w TOP 10 przedsiębiorstw rolniczych na Ukrainie pod względem efektywności.
Swoją wizję rozwoju w czasie wojny podzielił się Serhij Nechyporuk, dyrektor operacyjny Grupy VITAGRO: „Nasz klaster rolniczy reprezentują cztery kierunki: produkcja roślinna (około 80 000 ha gruntów); hodowla trzody chlewnej i bydła (120 tys. świń i 5 tys. sztuk bydła); przetwórstwo (strategia rozwoju przyjęta w 2021 r.); dystrybucja środków ochrony roślin i mikroelementów (przed wojną rozpoczęliśmy budowę zakładu chemicznego do produkcji środków ochrony roślin i mikroelementów.” Dla Grupy VITAGRO transformacja biznesowa oznacza pozytywne zmiany i nowe możliwości, które pojawiły się w wymuszonych okolicznościach na korzyść firmy. Udało nam się otworzyć nowe linie produkcyjne i wejść na rynki europejskie. We wrześniu 2023 roku uruchomiliśmy zakład do produkcji środków ochrony roślin, a pod koniec ubiegłego roku zakończyliśmy budowę wytwórni biometanu, której uruchomienie planujemy na czerwiec-lipiec 2024 roku.W wytwórni bioetanolu planujemy produkować 25 000 ton bioetanolu rocznie i 25 000 ton białka do żywienia zwierząt gospodarskich i drobiu. W tym celu posiadamy już niezbędną licencję, która pozwala nam przetwarzać kukurydzę na bioetanol. W kwietniu 2024 roku grupa otrzymała certyfikat uprawniający do sprzedaży bioetanolu na rynkach europejskich i posługiwania się logo ISCC”.

Warto wejść na stronę internetową Vitagro, by poznać kierunki rozwoju potężnego konkurenta nie tylko dla polskiego sektora rolno-spożywczego.
Informacje własne i Farmer.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.