Ta współpraca się opłaca

21.08.2023

Rozmowa z Piotrem Grajdą, prezesem Zarządu DUE Consulting

Od niedawna DUE Consulting jest firmą wspierającą SRW RP. Co wpłynęło na decyzję o przystąpieniu do współpracy ze Stowarzyszeniem?
-Zajmujemy się wsparciem przedsiębiorców w pozyskiwaniu środków z dotacji unijnych i krajowych na rozwój ich firm. Mamy na koncie kilka projektów zrealizowanych dla szeroko rozumianej branży spożywczej, w tym przetwórczej. Naszą mocną stroną jest stała współpraca z wiodącymi jednostkami naukowymi w kraju, powiązanymi z sektorem spożywczym. Dołączenie do Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy, jako firma wspierająca, to dla ogromna szansa na rozwój i możliwość wparcia członków tej organizacji.


W czym upatruje pan możliwość rozwoju firm mięsnych, które – co nie jest tajemnicą – borykają się z wieloma problemami, także natury finansowej?
- Nowa perspektywa unijna to budżet wynoszący kilkadziesiąt miliardów euro, którego celem jest wsparcie firm w ich rozwoju, poprawie pozycji rynkowej, wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań czy wykorzystania zielonej energii. Zależy nam na tym, aby przedstawić przedsiębiorcom z branży mięsnej zalety wykorzystania środków unijnych pochodzących z różnego rodzaju programów - nie tylko z konkursów dedykowanych wybranej branży, ale kierowanych do szerokiej grupy firm. We współpracy ze Stowarzyszeniem upatrujemy szansy na przekonanie podmiotów, które w mały stopniu do tej pory korzystały z dotacji unijnych na sprawdzenie ich rzeczywistego potencjału.

Przeglądając listę firm, o których na stronie internetowej piszecie: „zaufali nam”, stwierdziłam, że wiele z nich to prawdziwe giganty. Nie zauważyłam wśród nich firm z branży mięsnej.
- Nasze doświadczenie budujemy już od blisko 10 lat. Cykl realizacji projektów ze wsparciem unijnym, to często kilka lat, więc od podpisania umowy do ogłoszenia ostatecznego sukcesu musi upłynąć trochę czasu. Z drugiej strony zależy nam, aby wszystkie przedsiębiorstwa - bez względu na branżę - traktować tak samo, co umożliwiają nam liczne konkursy, które są dedykowane do wielu sektorów jednocześnie.

Czy może pan podać jakieś przykłady?
- Rozpisano właśnie konkurs na rozwój robotyzacji w przemyśle. Ten kierunek jest konieczny w każdej branży, także mięsnej. Niebawem pojawi się konkurs związany z cyfryzacją czy wdrożeniem rozwiązań informatycznych. W dotacjach unijnych jest teraz bardzo duży nacisk na projekty badawczo- rozwojowe, na projekty wdrożeniowe, które powinny być wynikiem badań. Dużo jest możliwości pozyskiwania dotacji na rozwiązania innowacyjne w zakresie tworzenia nowych produktów czy też usług. Branża spożywcza, jak każda inna, ma ogromne potrzeby w zakresie poprawy efektywności energetycznej, wykorzystania źródeł odnawialnych czy wprowadzenia elementów produkcji w cyklu obiegu zamkniętego. Na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy chcą wejść na nowe rynki - co w przypadku członków Stowarzyszenia powinno wydawać się wyjątkowo atrakcyjne.
Konkursy ukierunkowane na wsparcie tego typu działań są i będą ogłaszane w sposób systematyczny i ciągły przez najbliższe kilka lat. Nasze główne zadanie upatrujemy w tym, aby dotrzeć do wszystkich członków Stowarzyszenia z odpowiednio przygotowaną, spersonalizowaną informacją na temat przeznaczenia danego działa, poziomu wsparcia, założonego harmonogramu czy czasu realizacji. Z przedsiębiorcami, wyrażającymi wstępne zainteresowanie danym działaniem, przeprowadzimy bardziej szczegółową analizę i sprawdzimy rzeczywisty potencjał wytypowanego wsparcia z perspektywy ich działalności.
Dzięki współpracy z naukowcami mamy możliwość nie tylko analizowania konkretnych pomysłów, ale również kreowania nowych rozwiązań i wdrażania ich jako innowacji w przedsiębiorstwach. Nie wszystkie firmy znają dokładnie definicję innowacyjności czy definicję prac badawczo- rozwojowych, a specjaliści z DUE Consulting posiadają kompetencje w bardzo szerokim zakresie. Jesteśmy w stanie pomóc firmie zdefiniować innowacyjny produkt bądź proces i rozwinąć go tak, aby wpłynął na zwiększenie konkurencyjności firmy, poprawę wizerunku, internacjonalizację oraz co za tym idzie na - wzrost przychodów podmiotu.

Rozumiem, że w planach DUE Consulting jest oferta dla firm członkowskich Stowarzyszenia.
- Wspólnie z Zarządem SRW RP opracowaliśmy kanały komunikacyjne. Na pewno będziemy wysyłać systematycznie – w każdy wtorek – newsletter z informacjami o konkursach obecnych bądź planowanych w krótkim czasie. Będą to konkursy związane z dotacjami dla branży mięsnej lub z nią powiązane. Dla przykładu projekty dotyczące poprawy efektywności energetycznej także znajdą się na tej liście. Chcemy, aby to były krótkie, konkretne, hasłowe informacje. Rolą newslettera będzie wstępne poinformowanie o obowiązujących konkursach. Kolejnym rozwiązaniem są webinary, podczas których będziemy prezentować informacje o konkursach w szczegółach. Trzeci temat to webinary związane z technologiami. W tym przypadku będziemy korzystać z wiedzy i doświadczenia współpracujących z nami ekspertów. Rozważamy także przygotowywanie artykułów branżowych, które ukazywałyby się raz w miesiącu w stowarzyszeniowym mailingu czy na stronie internetowej SRW.

Wspomniał pan, że aktualne informacje będą się ukazywały w każdy wtorek. Kiedy można spodziewać się kolejnego newslettera DUE Consulting, adresowanego do członków SRW RP?
- Zaplanowaliśmy jego wysyłkę na najbliższy wtorek – 22 sierpnia.


Zatem z zainteresowaniem zajrzymy do jutrzejszej internetowej poczty.

 

Rozmawiała: Bożena Skarżyńska

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.