Sześć nowych przypadków ASF u dzików

17.02.2017

W ostatnich dniach na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego potwierdzono kolejnych sześć przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. 

Główny Inspektorat Weterynaryjny potwierdził wystąpienie kolejnych sześciu przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Chorobę wykryto u znalezionych lub odstrzelonych na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego.

Pierwszy z omawianych przypadków stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Werpom (gm. Nurzec – Stacja, pow. siemiatycki) w odległości około 8 km od granicy z Białorusią. Na terenie powiatu siemiatyckiego stwierdzono też trzy inne przypadki choroby. Dotyczą one:

  • padłego dzika znalezionego w okolicy miejscowości Tokary (gm. Mielnik) w odległości 1 km od granicy
  • padłego dzika znalezionego na pograniczu miejscowości Sutno i Niemirów (gm. Mielnik) w odległości 3 km od granicy
  • dzika odstrzelonego na terenie miejscowości Sutno (gm. Mielnik) w odległości 3 km od granicy.

Dwa przypadki choroby potwierdzono na terenie powiatu bialskiego w województwie lubelskim. Dotyczą one dzików znalezionych, bądź odstrzelonych na terenie gminy Mielnik. Pierwszy z omawianych przypadków dotyczy dzika odstrzelonego na terenie miejscowości Dobryń Mały, w odległości około 13 km od granicy. ASF potwierdzono też u padłego dzika, którego zwłoki znaleziono na terenie miejscowości Kolonia Dobryń w odległości 7 km od granicy białoruskiej.

W ciągu trzech lat występowania ASF na terenie naszego kraju, potwierdzono 23 ogniska pomoru w stadach świń, oraz 208 przypadków choroby w populacji dzików.

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.