Spotkanie, w którym warto wziąć udział

05.10.2023

Rozmowa z Markiem Bielskim, wydawcą miesięcznika Rzeźnik Polski


Przed nami kolejne wydarzenie - „Okrągły Stół” - które wasze wydawnictwo organizują wspólnie ze Stowarzyszeniem Rzeźników i Wędliniarzy RP. Co kryje się pod tym dumnie brzmiącym skrótem?
- Pomysł zorganizowania otwartego spotkania przedstawicieli branży mięsnej z przedstawicielami handlu nowoczesnego wyszedł od Tomasza Parzybuta. Nam się idea „okrągłego stołu” spodobała, a ponieważ już podczas naszego tegorocznego Kongresu MEATing mieliśmy okazję do rozmów z tymi partnerami, postanowiliśmy pójść krok dalej i zorganizować spotkanie na dużo większą skalę.
Takie niecodzienne spotkanie dostawców i handlowców - czyli „Okrągły stół branży mięsnej i handlu nowoczesnego” – wydaje się mieć niebagatelne znaczenie we współpracy tych dwóch podmiotów.
- Uznaliśmy, że temat jest ważny, ciekawy, na czasie i potrzebny obu stronom. Wiele zakładów, a wiem to między innymi od członków SRW RP, szuka rynków zbytu, myśli o rozpoczęciu współpracy z sieciami. Często jednak szefowie czy menedżerowie firm mięsnych nie mają wiedzy na ten temat; nie wiedzą jakie trzeba spełniać normy, jakich systemów jakości wymaga handel. W rozmowach z przedstawicielami sieci też słyszymy głosy o konieczności usystematyzowania współpracy.
Dla wielu producentów żywności współpraca z sieciami handlowymi kojarzy się ciągle jeszcze z licznymi problemami, barierami, opłatami i niskimi marżami…
- I to też jest swego rodzaju przekłamanie. Gdyby tak rzeczywiście było, to nikt nie współpracowałby z handlem nowoczesnym. Dochodzą nas również słuchy o dość „dziwnych” praktykach. Okazuje się bowiem, że sieci często podpisują umowy z firmami… przyprawowymi, które z kolei wymagania handlowców przenoszą na współpracę z zakładami przetwórczymi. To jest trochę na głowie postawione i na pewno nie o takie pośrednictwo producentom żywności chodzi. Okazuje się, że podobnego zdania są menedżerowie sieci handlowych, którzy podkreślają, że ten rynek nie jest rynkiem zamkniętym, przeciwnie – stale poszukuje nowych, dobrych produktów, na jakie czekają konsumenci.
Wasze wydawnictwo od kilku lat organizuje konkursy na najlepszy produkt mięsny. Czy także podczas kieleckich targów taki konkurs będzie się odbywał?
W tegorocznej edycji naszego konkursu „To mi smakuje! Eksperci rekomendują”, który został rozstrzygnięty podczas Kongresu MEATing, w Jury zasiadali między innymi przedstawiciele sieci handlowych. Stąd nasza propozycja, by jednego dnia, w jednym miejscu doszło do spotkania, wymiany uwag i doświadczeń, ale także zapoznania się z ofertą firm mięsnych w kolejnym konkursie. Te dwa wydarzenia nie będą ze sobą kolidowały, przeciwnie – liczymy na duży udział firm z branży mięsnej w obu naszych propozycjach.
Miejscem spotkania będą tym razem Kielce?
- Tak. Podczas Targów Marek Własnych, organizowanych przez Targi Kielce, 15 listopada odbędzie się spotkanie pod nazwą „Okrągły stół branży mięsnej i handlu nowoczesnego”. Zaplanowaliśmy także ocenę produktów mięsnych i rozstrzygnięcie konkursu „Smak jakości®”, w którego jury ponownie zasiądą reprezentanci sieci handlowych. Uczestnikom konkursu zaproponowaliśmy 4 kategorie produktów, które mogą poddać ocenie jurorów. Firmy nadal mogą zgłaszać swój udział w konkursie. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali w tym samym dniu.
Jaki charakter będzie mieć „Okrągły stół”?
- To będzie swego rodzaju konferencja i debata z udziałem obu stron. Zaplanowaliśmy także kilka specjalistycznych prezentacji
(niekomercyjnych), w tym na temat systemów jakości i trendów sprzedażowych.
Do „Okrągłego stołu” jeszcze półtora miesiąca. Organizacja tego wydarzenia ma charakter dynamiczny, dlatego będziemy
systematycznie informować o programie konferencji i jej uczestnikach, a także o konkursie wędliniarskim.
- Warto wziąć udział w Targach Marek Własnych. Marki własne zaczynają bowiem odgrywać ważną rolę w handlu z sieciami. Warto wziąć udział w naszym wydarzeniu, organizowanym w ramach tych targów. Chcemy, by przyniosło ono jak najwięcej korzyści uczestnikom „Okrągłego stołu”. Trzeba więc zapamiętać jego datę i miejsce…
Podsumujmy zatem: Targi Marek Własnych Kielce 2023 - 15 listopada - „Okrągły stół branży mięsnej i handlu nowoczesnego”.
- Zapraszamy!


Rozmawiała: Bożena Skarżyńska
Fot. BS

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.