SIAL Shenzhen 2024 z udziałem SRW RP

13.06.2024

SIAL Szanghaj to międzynarodowe targi żywności, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wystawców i zwiedzających z całego świata. Tegoroczna edycja odbywała się w dniach 28-30 maja w Shanghai New International Expo Center. Jednym z uczestników tego wydarzenia było Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.

- Tym razem nie wystawialiśmy się, ale byliśmy organizatorem promocji wołowiny na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – mówi Tomasz Parzybut, prezes SRW RP. – Prezentacja kulinarnych walorów polskiej wołowiny miała ogromne znaczenie właśnie teraz, gdy Chiny otworzyły dla Polski możliwość handlu tym mięsem. Pierwszym jego eksporterem będzie Sokołów, który już uzyskał wszelkie pozwolenia do handlu wołowiną z Chinami. Drugim zakładem, który już jest na ostatniej prostej, jest ZPM Biernacki. Ta firma obecna była na ministerialnym stoisku wraz z innymi ośmioma przedsiębiorstwami z branży spożywczej. 

SIAL Szanghaj to ogromna impreza targowa, która odbywała się w 12 pawilonach. Obecna na nich była  m.in. Krajowa Rada Drobiarstwa, która w pawilonie dedykowanym produkcji drobiarskiej prezentowała unijny program promocji mięsa drobiowego. Stoisko sąsiadujące z przestrzenią MRiRW zorganizowała branża mleczarska.

Stowarzyszenie odpowiadało za promocję mięsa wołowego. Kucharze przez cały czas trwania targów organizowali kulinarne show i przygotowywali degustacje nowatorskich dań oraz zaskakujących pomysłowością przekąsek z wołowiny. Nie trzeba dodawać, że zainteresowanie pokazami było ogromne, a do serwujących dania ustawiały się długie kolejki chętnych spróbowania smaku polskiej wołowiny. Chwalono słodko-słone wyroby, w tym ciasto z wołowiną czy przekąski z suszonej wołowiny.

- Handlowców, zainteresowanych możliwością importowania polskiej wołowiny, było bardzo dużo, co na pewno dobrze wróży naszym eksporterom – mówi Tomasz Parzybut. – Jedną z firm z SRW RP, która stara się o możliwość handlu tym mięsem z Chinami jest Food Service. Zbierałem wszelkie kontakty, którymi chcę się podzielić z członkami naszej organizacji, zainteresowanymi kierunkiem chińskim.

Jak podkreśla prezes SRW RP, proces uzyskiwania pozwoleń eksportowych do Chin jest długotrwały i skomplikowany, jednak warto podjąć działania, by je uzyskać. Handel z Chinami to dla wielu producentów szansa na rozwój. 

- Chiny przewyższają Europę pod kontem nowoczesności. To było widać na każdym kroku na targach i w samym Szanghaju, po który jeżdżą głównie auta elektryczne – mówi Tomasz Parzybut. – Ta nowoczesność dominowała we wszystkich pawilonach targowych, gdzie wykorzystanie sztucznej inteligencji, nowatorskich rozwiązań technologicznych i elektronicznych było wszechobecne. Europejscy wystawcy starają się dorównać chińskim wyzwaniom. Stoiska wielu państw i firm z naszego kontynentu także przyciągały uwagę nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi.

BS

Fot. Tomasz Parzybut

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.