W dniach 23-25 kwietnia w Katowicach odbyła się kolejna edycja najważniejszego wydarzenia gospodarczego w Europie Centralnej. Dane podawane przez organizatorów są imponujące: 1200 prelegentów, 180 sesji tematycznych i rekordowa frekwencja - niemal 18 tysięcy zarejestrowanych uczestników. 17. Europejski Kongres Gospodarczy przez trzy dni stanowił centrum debaty o kwestiach kluczowych dla przyszłości Polski, Unii Europejskiej i o świata.
- W niestabilnej rzeczywistości, w której przyszło nam działać, widzimy wyraźnie, jak silna stała się potrzeba dialogu, rzeczowej wymiany opinii, bezpośrednich relacji. EKG to wyjątkowe forum, pozwalające nie tylko na omówienie najważniejszych tematów, ale także wypracowanie konkretnych działań polityczno-ekonomicznych - przekonuje Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Drugi i trzeci dzień Kongresu poświęcony był w znacznej części sektorowi rolno-spożywczemu. Jak informuje MRiRW minister Czesław Siekierski uczestniczył w dwóch panelach dyskusyjnych pn. „Polskie rolnictwo u progu transformacji” oraz „Sprawiedliwa transformacja obszarów wiejskich”. W kontekście przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r. minister przyznał, że najtrudniejsze będą negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych (WRF), ze względu na spoczywający na Unii Europejskiej obowiązek spłaty funduszu odbudowy. Od 2028 roku Unia będzie musiała spłacać kapitał i odsetki z funduszu.
– Szacunki Komisji Europejskiej mówią o kwocie 25-30 mld euro rocznie, to jest ok. 20 proc. obecnego rocznego budżetu UE – przypomniał szef resortu rolnictwa i zaznaczył, że najważniejsze wyzwania kolejnych WRF obejmą także konieczność rozwoju zdolności obronnych UE i pomoc dla Ukrainy.
Wspominając o Europejskim Systemie Handlu Emisjami (system ETS) minister Siekierski przypomniał, że MRiRW jest przeciwne wprowadzeniu tego systemu w rolnictwie, ponieważ jedyną możliwością ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnym byłoby znaczne ograniczenia produkcji rolnej, zwłaszcza hodowli zwierzęcej. Podkreślił również rolę badań i innowacji w sektorze rolnym, które zapewniają rozwój i konkurencyjność na zagranicznych rynkach.
Mówiąc o dalszych uproszczeniach w Zielonym Ładzie minister Czesław Siekierski podkreślił, że po interwencjach MRiRW cześć przepisów już została gruntownie uproszczona i złagodzona, m.in. wyłączono z kontroli i sankcji warunkowości gospodarstwa do 10 ha, zniesiono obowiązek ugorowania 4 procent gruntów ornych i wprowadzono możliwość dywersyfikacji upraw zamiast zmianowania.
– Podczas polskiej prezydencji kontynuujemy prace związane z przeglądem Zielonego Ładu, jego dalsze upraszczanie i odbiurokratyzowanie – tak bardzo oczekiwane nie tylko przez polskich, lecz także europejskich rolników – zaznaczył minister Czesław Siekierski.
Na podstawie informacji: MRiRW oraz PAP
Fot. MRIRW
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |