Rynek lokalny równie ważny jak eksport

28.06.2024

Podczas konferencji „Szanse i wyzwania branży mięsnej”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, do zabrania głosu poproszono między innymi przedstawiciela Głównego Inspektoratu Weterynarii. Na pytania moderatora panelu oraz jego uczestników odpowiadał Paweł Meyer, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Dominującym wątkiem jego wystąpienia były tematy związane z eksportem produktów żywnościowych, działania GIW i Ministerstwa Rolnictwa zmierzające do otwierania nowych rynków w krajach trzecich.

- Eksport to temat, który w GIW i Ministerstwie poświęcamy bardzo dużo uwagi. W roku 2023 zrealizowaliśmy osiem audytów państw trzecich. Kontrolowali zakłady w Polsce inspektorzy z Chin, USA, Singapuru, Meksyku, Filipin, Izraela, Ukrainy i Korei Południowej – przypomniał Paweł Meyer. – Nasze zadania w tym zakresie, o czym trzeba pamiętać, są rozłożone w dłuższej perspektywie czasowej. Jednym z celów jest uznanie regionalizacji m.in. przez Chiny i Koreę Południową. To nasze wspólne działania z organizacjami branżowymi. Ostatnio odbywały się rozmowy z Koreańczykami, które dotyczyły otwartego rynku drobiowego. Dzięki wsparciu ministra rolnictwa udało się ustalić, by jeszcze w tym roku odbył się audyt zakładów, które chcą eksportować swoje produkty i złożyły aplikacje na rynek koreański. Drugim ważnym tematem są rozmowy na temat możliwości eksportu mięsa wieprzowego z obszarów objętych ograniczeniami spowodowanymi przez ASF. To kluczowy obszar naszych zadań na ten rok i początek 2025.

Paweł Meyer wspomniał o audycie inspektorów z Wielkiej Brytanii. Miał on między innymi związek z wieloma krytycznymi materiałami prasowymi i medialnymi, w których podkreślano, że strona brytyjska ma zastrzeżenia do jakości polskiej żywności. 27 kwietnia zakończył się bardzo dokładny audyt, przeprowadzony przez  przedstawicieli Wielkiej Brytanii. Na spotkaniu zamykającym kontrolę przekazano bardzo pozytywne wnioski na temat obszaru zwalczania Salmonelli, którym zajmuje się Inspekcja Weterynaryjna przy współpracy z organizacjami branżowymi. GIW czeka na oficjalny raport po tej kontroli. Kolejny audyt, który rozpocznie się 15 lipca, to kontrola inspektorów z Kuby. Obszarem ich zainteresowania jest produkcja wołowiny i wieprzowiny, z perspektywą uruchomienia eksportu do tego kraju.

- W roku 2023 otworzyliśmy rynek meksykański. Zatwierdzenia możliwości eksportu uzyskało 15 zakładów mięsnych – przypomniał Paweł Meyer. – Sprawdzając wolumen eksportu w końcówce ubiegłego roku i pierwszych miesiącach tego roku, stwierdziliśmy, że ani jedna  tona mięsa drobiowego nie została wysłana na ten rynek. Stąd nasza uwaga, by zastanawiać się nad priorytetem zadań, które dla administracji i branży są bardzo pracochłonne. Trzeba skupić się na tych rynkach, gdzie zakłady będą miały najlepsze możliwości sprzedaży. 

Zabierający głos w dyskusji członkowie SRW RP wskazywali na ważną  rolę eksportu polskiej żywności dla rozwoju przetwórstwa, w tym mięsnego. Apelowali przy tym do rządzących, by zwrócili baczną uwagę na rolę małych i średnich firm, których produkcja powinna być priorytetem w funkcjonowaniu i rozwoju rynku krajowego, głównie lokalnego.

Tekst i zdjęcie: Bożena Skarżyńska

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.