Rośnie polski eksport

23.08.2023

Stowarzyszenie Eksporterów Polskich stwierdza, że wg danych GUS w I półroczu 2023 roku polski eksport zwiększył się o 4,9% do 176.4 mld EUR. Wśród ważniejszych rynków eksportowych szczególnie dynamicznie nadal rósł eksport do Ukrainy (40%), do Francji (12,5%) i do USA (11,7%). Eksport do Rosji spadł o około 23%.

Nadal numerem jeden pod względem dynamiki eksportu jest sektor motoryzacyjny. W pierwszym półroczu 2023 roku wartość eksportu polskiej żywności wyniosła 25,6 mld euro i była około 16% wyższa niż przed rokiem. Wzrost wartości polskiego eksportu żywności w I półroczu 2023 r. był wypadkową wysokich cen transakcyjnych na rynku międzynarodowym oraz popytu na konkurencyjne produkty wytwarzane przez polski sektor rolno-spożywczy.

Podobnie jak w latach poprzednich polskie produkty rolno-spożywcze były eksportowane przede wszystkim na rynek Unii Europejskiej o wartości 18,8 mld euro (wzrost o 13%), co stanowiło blisko 3/4 przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.

W eksporcie do krajów UE największe przychody osiągnięto m.in. ze sprzedaży: papierosów (1,9 mldm euro), mięsa drobiowego (1,6 mld euro), produktów mlecznych (1,2 mld euro), pieczywa i wyrobów piekarniczych (993 mln euro), mięsa wołowego (909 mln euro), karmy dla zwierząt (869 mln euro), a także wyrobów czekoladowych (712 mln euro).

Głównym partnerem handlowym Polski w I półroczu br. pozostały Niemcy. Eksport do tego kraju w okresie styczeń-czerwiec 2023 r. wyniósł 6,4 mld euro i był o 16% większy niż przed rokiem. Do Niemiec eksportowano głównie papierosy, przetwory rybne, mięso drobiowe i karmę dla zwierząt.

Wartość eksportu polskiej żywności do krajów pozaunijnych wyniosła w I półroczu 6,9 mld euro i wzrosła 23%. Największymi jej odbiorcami była Wielka Brytania, Ukraina, Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska. Eksport na te rynki obejmował: pszenicę, produkty mleczne, mięso drobiowe, pieczywo i wyroby piekarnicze.

W I półroczu br. import żywności wyniósł 16,4 mld euro i był o 9% wyższy niż przed rokiem. Szybsze tempo wzrostu wartości eksportu niż importu spowodowało duży wzrost dodatniego salda handlu zagranicznego, które w okresie styczeń-czerwiec 2023 r. ukształtowało się na poziomie 9,3 mld euro i było o 30% wyższe r/r.


Stowarzyszenie Eksporterów Polskich wysoko ocenia zagraniczną ekspansję eksportową polskich firm ze wszystkich branż i regionów w I półroczu 2023 roku oraz korzystne prognozy na cały bieżący rok – mimo obecnej bardzo trudnej sytuacji gospodarczej związanej z wojną w Ukrainie.

 

Źródło: GUS, MRiT

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.