Podczas konferencji w Senacie w dniu 15 lutego wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przekazał informacje podsumowujące rok 2022 w eksporcie polskiej żywności. Jego wartość wyniosła 47,6 mld zł i była większa o 26,7 proc. w stosunku do 2021 roku. Ten wynik wicepremier określił jako sukces polskich rolników i przedsiębiorców - producentów żywności. Wicepremier wskazał także na pozytywny bilans handlowy - saldo wzrosło bowiem o 2,9 mld euro do 15,5 mld euro.
Polskie produkty spożywcze trafiają głównie na rynki unijne, a ich sprzedaż to aż 74 proc. eksportowanej żywności. Największym wspólnotowym odbiorcą pozostają Niemcy (25 proc. eksportu).
Biuro Analiz i Strategii KOWR wskazało, że w strukturze sprzedaży polskiej żywności za granicę 20% stanowi mięso i jego przetwory oraz żywiec. W tej grupie eksport osiągnął 9,6 mld euro. To jest wzrost o 37% w porównaniu z rokiem 2021.
Dla nutri score – zdecydowane „nie”
System znakowania żywności Nutri-Score wzbudza wiele kontrowersji i sprzeciwu. Już podczas konferencji SRW RP „Szanse i wyzwania branży mięsnej w 2023 roku” wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski mówił stanowcze „nie” jego zapisom. Potwierdził to stanowisko wicepremier Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Senacie.
Jak zapewnił wicepremier Kowalczyk polskie stanowisko zostało przedstawione podczas unijnej rady ministrów rolnictwa. Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu przepisów, które dotyczą znakowania żywności. Opracowane zostaną obowiązkowe i ujednolicone zasady znakowania produktów wartością odżywczą.
Polscy producenci żywności są przeciwni wprowadzeniu systemu znakowania produktów Nutri-Score, gdyż wprowadza on konsumentów w błąd wskazując, że na przykład produkty naturalne nie są korzystne dla zdrowia. System jest negatywnie oceniany m.in. przez Światową Organizacja Zdrowia czy unijną organizacjeę rolników Copa-Cogeca. Nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich pojawiły się liczne zastrzeżenia do systemu. Mają je także naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy opracowali raport pt. „Opinia polskich specjalistów z zakresu żywienia na temat znakowania produktów spożywczych wartością odżywczą". W badaniu wzięło udział 75 polskich specjalistów z zakresu żywienia i dietetyki. 3/4 badanych wskazało, że Nutri-Score ma liczne wady, na przykład nie uwzględnia pełnej wartości odżywczej produktów - m.in. związków bioaktywnych, które decydują o prozdrowotnych właściwościach pożywienia.
Na podstawie inf. PAP i Farmer
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |