Raport Ursuli von der Leyen - 100 stron, które mrożą krew w żyłach

06.09.2024

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, 4 września z nieukrywaną satysfakcją przyjęła raport końcowy dialogu strategicznego na temat przyszłości rolnictwa w UE. To właśnie von der Leyen  w poprzedniej kadencji KE rozpoczęła tę dyskusję, która między innymi wpłynęła na rolnicze strajki krytykujące zasady Zielonego Ładu. Raport przygotowało gremium - jak się często zaznacza - wybrane niedemokratycznie,  któremu przewodniczy prof. Peter Strohschneider z Niemieckiej Komisji Przyszłości Rolnictwa.

W raporcie na 100 stronach przedstawiono zalecenia w 14 obszarach tematycznych. Jeden z nich dotyczy opracowania kompleksowego pomiaru emisji w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie, co wiąże się między innymi z redukcją hodowli zwierząt i wysokimi opłatami ponoszonymi przez hodowców.

Raport przeanalizował już Tomasz Parzybut, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, który zwrócił uwagę przede wszystkim na obszary związane z produkcją mięsną.

- W tym raporcie wyróżnia się przede wszystkim produkty roślinne, które w diecie Europejczyków, głównie najmłodszych, powinny zastępować produkty mięsne – mówi Tomasz Parzybut. – Podkreśla się, że promocja produktów wegańskich powinna być prowadzona już w szkołach i przedszkolach, a posiłki bezmięsne w tych placówkach finansowane ze środków unijnych. Zapewne ma to związek z próbami ograniczeń emisji gazów cieplarnianych, ale czy na pewno tędy droga?

Prezes SRW RP wskazuje na kolejne niebezpieczeństwo, jakim jest wprowadzenie w krajach Unii systemu Nutri-Score, który w swoich założeniach krzywdzi wielu producentów żywności. Nie jest bowiem prawdą, że system promuje zdrowe produkty spożywcze, bowiem nie odzwierciedla właściwie wartości wielu produktów.

- Raport nie jest dokumentem legislacyjnym – przyznaje Tomasz Parzybut – ale narzuca rekomendacje i trendy, jakie powinny obowiązywać w kolejnej pięciolatce Wspólnej Polityki Rolnej. – Wnioski z niego płynące są szalenie niebezpieczne dla całej branży mięsnej. Chcemy w ramach naszych organizacji przygotować wspólne pismo do ministra rolnictwa oraz polskich europosłów z prośbą o jednoznaczne i ostre skrytykowanie zapisów tego raportu.

Prezes Stowarzyszenia dodaje, że w raporcie – jako podstawę przyszłej polityki rolnej – zawarto  bezkrytycznie wszystko to, przeciwko czemu przed wyborami do Europarlamentu protestowali rolnicy w wielu krajach Unii: – Czy po wyborach można tak łatwo zmienić front i ponownie narzucać nieakceptowane  pomysły „rozwoju” europejskiego rolnictwa?

Polscy europarlamentarzyści już zabierają głos na temat raportu. Beata Szydło we wpisie na platformie X stwierdziła, że wprowadzenie systemu handlu emisjami w rolnictwie (AgETS) zmusi rolników do płacenia za emisje związane zarówno z maszynami, jak i z hodowlą zwierząt. Jej zdaniem system AgETS uczyni produkcję rolną w Unii Europejskiej nieopłacalną, co zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu i uzależni Europę od importu żywności z zewnątrz. „Pozbawianie Europejczyków własnego rolnictwa to droga do niewyobrażalnej katastrofy” – napisała Beata Szydło.

BS

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.