PROMAR rozbudowuje zakład produkcyjny w Zawierciu

20.04.2017

PPH PROMAR uruchomi nową część zakładu produkcyjnego w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu. Właśnie ruszyły prace budowlane. 10 kwietnia 2017 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Powierzchnia funkcjonalna oddziału powiększy się o dodatkowe 2800m². 

Dzięki tej inwestycji w zakładzie zainstalowane zostaną zaawansowane technologie obróbki przypraw i ziół. Wykonanie prac budowlanych powierzono śląskiej firmie KRIS-BRUK. Zakończenie rozbudowy planowane jest na listopad bieżącego roku.

„Docelowo chcemy, by w zakładzie znalazło pracę nawet 110 osób. – mówi Paweł Świerkula, vice-prezes PPH PROMAR - To bardzo ważny etap rozwoju firmy, który zaowocuje nowymi produktami oraz jeszcze lepszym dopasowaniem do aktualnych wymagań klientów.”

Promar specjalizuje się w produkcji dodatków do żywności takich jak: mieszanki przyprawowe, aromaty, sosy, dodatki funkcjonalne. Swoje produkty dostarcza do branży mięsnej, rybnej, mleczarskiej, chipsów i snacków oraz dań gotowych.

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.