Pozytywny audyt drobiowy

26.11.2024

Ponad tydzień temu informowaliśmy o rozpoczęciu audytu przez inspektorów weterynarii z Chin. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: audytorzy pozytywnie ocenili polski system nadzoru nad produkcją mięsa drobiowego oraz stosowanie regionalizacji. Uzyskanie zgody od Chin na regionalizację umożliwi eksport drobiu do tego kraju.

W spotkaniu zamykającym audyt inspektorów Generalnej Administracji Celnej (GACC) oraz Ministerstwa Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej (MRiRW) wziął udział wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak, główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Głównego Inspektoratu Weterynarii i terenowych oddziałów
inspekcji weterynaryjnej.
Audyt rozpoczął się 13 listopada br. Jego celem była weryfikacja stosowania w Polsce zasady regionalizacji w zakresie chorób drobiu (grypa ptaków HPAI, rzekomy pomór drobiu ND). Program wizyty delegacji chińskiej objął m.in. spotkania w terenowych oddziałach inspekcji weterynaryjnej, Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, zakładach drobiowych oraz gospodarstwach hodujących drób.
Audytorzy GACC i MRiOW korzystnie ocenili system nadzoru nad produkcją mięsa drobiowego i stosowania regionalizacji w Polsce. Przewodnicząca chińskiej delegacji zapewniła, że wizyta osiągnęła zamierzone cele – przebieg audytu wskazał, że polskie władze prawidłowo wypełniają funkcje kontrolne i nadzorcze.
Wiceminister Jacek Czerniak podkreślił, że polskiej stronie zależy na wznowieniu eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin na zasadzie regionalizacji w zakresie chorób drobiu: – Ta wizyta była okazją do zaprezentowania standardów i procedur dotyczących bezpieczeństwa żywności i zapobiegania chorobom zwierząt stosowanych w Polsce. Jesteśmy gotowi do dalszej wytężonej pracy, aby wznowić eksport polskiego mięsa drobiowego do Chin.
Po wdrożeniu zasad regionalizacji zakaz importu będzie obejmował jedynie regiony dotknięte ptasią grypą, a nie cały kraj, co ma minimalizować straty dla polskiego eksportu drobiu.
Źródło: MRiRW
Fot. MRiRW

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.