W wyniku rutynowego nadzoru prowadzonego przez Agencję Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHA) potwierdzono przypadek nowego szczepu wirusa choroby niebieskiego języka (BTV-3) u krowy na farmie w pobliżu Canterbury w hrabstwie Kent.
Zidentyfikowane zwierzę, u którego wykryto chorobę, zostało poddane ubojowi w celu zmniejszenia dalszego ryzyka przeniesienia choroby, a wokół gospodarstwa utworzono tymczasową strefę kontrolną o zasięgu 10 km, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się choroby, podczas gdy APHA podejmie dalsze badania w celu ustalenia, czy doszło do lokalnego przeniesienia choroby. Obecnie obowiązuje ustawodawstwo dotyczące przemieszczania zwierząt do i ze strefy kontroli.
Ruminant Health & Welfare (RH&W), grupa branżowa reprezentująca cztery kraje Wielkiej Brytanii, zaleca rolnikom zachowanie szczególnej czujności w obliczu tej choroby. RH&W podkreśla potrzebę przestrzegania przepisów dotyczących ograniczeń przemieszczania zwierząt. BTV-3 to choroba wirusowa przenoszona przez gryzące muszki, która atakuje wszystkie przeżuwacze i wielbłądowate.
W ostatnich miesiącach ten nowy, pojawiający się szczep szybko rozprzestrzeniał się w Europie, a ze względu na brak obecnie szczepionki przeciwko temu szczepowi BTV-3, rady RH&W dla rolników i weterynarzy obejmują ostrożne zakupy zwierząt na podstawie badań oraz monitorowanie stanu zdrowia i zgłaszanie niepojących objawów.
Do czynników predysponujących do rozprzestrzeniania się tej choroby zalicza się przenoszenie zakażonych muszek z zakażonych obszarów przez wiatr, importowanie zakażonych zwierząt, krwi lub materiału rozrodczego (nasienia, komórek jajowych i zarodków) z krajów, w których występuje choroba niebieskiego języka.
Mając to na uwadze, niezwykle ważne jest przestrzeganie przepisów, a rolnicy i weterynarze podejmują działania i zachowują szczególną czujność.
Rolnicy powinni konsultować ryzyko związane z importem bydła z krajów dotkniętych BTV oraz badaniami przed przemieszczeniem ze swoim weterynarzem, aby ograniczyć ryzyko i uniknąć kupowania lub rozprzestrzeniania tej choroby przenoszonej przez wektory.
Źródło (tekst, grafika): Farmer.pl
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |