Ponowny wzrost importu żywych świń do Niemiec

01.08.2023

Kurcząca się krajowa produkcja trzody chlewnej w Niemczech ma zauważalny wpływ na handel zagraniczny żywymi zwierzętami. W pierwszej połowie 2023 r. Niemcy sprowadziły 5,48 mln świń, o około 4 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Podczas gdy poziom importu warchlaków prawie osiągnął poziom z sezonu 2020/2021, import tuczników rzeźnych nadal stanowi tylko połowę importu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. Ogólne spadki w niemieckiej, ale także europejskiej produkcji wieprzowiny są bardzo wyraźnie widoczne.

Zdecydowana większość importowanych świń to warchlaków. Od stycznia do czerwca 2023 r. do Niemiec sprowadzono 4,73 mln warchlaków, co oznacza wzrost o prawie 3 proc. porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W przypadku importu świń rzeźnych wzrost procentowy był znacznie większy i wyniósł około 19 proc., jednak w ujęciu ilościowym stanowią one znacznie mniejszy udział w imporcie ogółem. W liczbach bezwzględnych około 740 000 świń, czyli około 120 000 więcej zwierząt sprowadzono do Niemiec z zagranicy na rzeź.

Zwiększony import żywca łagodzi nieco spadek uboju w Niemczech, co oznacza, odwrotnie, że bez tych dodatkowych prosiąt i tuczników rzeźnych z zagranicy niemiecka produkcja wieprzowiny spadłaby jeszcze bardziej niż dotychczas. Spadek liczby ubojów między styczniem a majem 2023 r. był większy niż kiedykolwiek wcześniej i wyniósł prawie 10% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chociaż niemieckie zdolności produkcyjne tuczników również są zmniejszane, podaż niemieckich warchlaków nie była wystarczająca, aby zaspokoić popyt. Stopień samowystarczalności warchlaków w Niemczech wynosi obecnie około 80 proc. Doprowadziło to do wzrostu importu prosiąt w pierwszej połowie 2023 r., który wrócił mniej więcej do poziomu z sezonu 2020/2021. Niemieckie gospodarstwa otrzymały około 3,18 mln warchlaków z Danii, co oznacza wzrost o około 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W związku z relatywnie niskimi cenami trzody rzeźnej w Danii w pierwszej połowie 2023 roku, Duńczycy byli bardziej skłonni sprzedawać zwierzęta za granicę niż samodzielnie je tuczyć. Drugim ważnym krajem dostarczającym prosięta jest Holandia – stamtąd, dostarczono mniej więcej taką samą liczbę 1,54 mln warchlaków jak w pierwszej połowie 2022 roku.

Jeszcze wyraźniejsze zmiany zaszły w handlu świniami rzeźnymi. Niemieckie rzeźnie pozyskiwały znacznie więcej świń z Holandii i Belgii. Z około 460 000 świń, około 22 proc. więcej świń przybyło z Holandii do Niemiec niż w pierwszej połowie 2022 r. Znacznie więcej świń rzeźnych sprowadzono również do Niemiec z Belgii. Przy około 210 000 świń przeznaczonych do uboju było to prawie 120 000, czyli o 124 proc. więcej niż rok wcześniej. Statystyki uboju krajów związkowych sugerują, że te dodatkowe świnie z Holandii i Belgii zostały ubite głównie w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie. Z kolei Dania dostarczyła na rzeź prawie 60 000 świń, o około 50 proc. mniej niż w pierwszej połowie 2022 roku.

W perspektywie długoterminowej należy jednak zauważyć, że import tuczników rzeźnych wcześniej znacznie spadał, zwłaszcza w okresie zaległości w produkcji trzody chlewnej. W pierwszej połowie 2020 r. do Niemiec sprowadzono około dwa razy więcej świń rzeźnych niż obecnie.

 

Źródło: Farmer.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.