Pomoc po ASF… w ciągu najbliższego półrocza

27.02.2017

Wciąż nie ma pomocy dla rolników poszkodowanych przez ASF – i nie należy się jej spodziewać szybko.

     Na początku lipca 2016 r. rada ministrów ds. Unii Europejskiej przyjęła tzw. pakiet Hogana, z którego na pomoc rynkową Polska otrzymała 100 mln zł.

- Te 100 mln teraz przeznaczamy na odbudowę rynku wieprzowiny i wołowiny - zapowiedział minister Jurgiel.

     Nie stanie się to jednak prędko. Jak wynika z niedawnej zapowiedzi, jaką złożył wiceminister Jacek Bogucki w senackiej Komisji Rolnictwa, pomoc do rolników trafi… po około roku od jej przyznania:

- To działanie jest już na końcowym etapie uzgodnień i międzyresortowych, i ze stroną społeczną – zapowiadał Bogucki. - Jest nadzieja na to, że w krótkim czasie zostanie ono przyjęte przez Radę Ministrów i będzie realizowane w okresie najbliższego półrocza.

     Dodajmy, że pomoc trzeba rozliczyć w KE do końca września. Czas nagli, także z tego względu.16 lutego minister Jurgiel natomiast zapowiadał rozpoczęcie udzielania pomocy przez ARR już w tym tygodniu. Rozporządzenie jednak wciąż nie zostało przyjęte, a mamy piątek.

     Problem też w tym, że inne kraje przeznaczą wsparcie z pakietu Hogana na pomoc rynkową, niezwiązaną z ASF. My „uszczuplimy” możliwość tej pomocy na innych rynkach i wzmocnienia ich, działając wobec szczególnego zagrożenia, jakim jest ASF.

     KE pozostaje jednak wciąż mało zainteresowana udzieleniem pomocy po ASF. Negocjacje – podobno – trwają. Polska przygotowała  program wsparcia dla rolników z terenu objętego restrykcjami z uwagi na ASF, przewidujący rekompensaty dla hodowców za niższe ceny skupu, a także z tytułu obniżenia wartości mięsa oraz z tytułu sanitarnego zakazu utrzymywania świń w gospodarstwach w strefach objętych restrykcjami weterynaryjnymi. Pierwszy i drugi rodzaj pomocy ma być – podobno – realizowany.

     Jednak z uwagi na „przedłużające się negocjacje z Komisją Europejską, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydował, że część środków finansowych przyznanych Polsce w ramach rozporządzenia nr 2016/1613 zostanie przeznaczone na rekompensaty dla producentów świń” – poinformowano "Farmera" tymczasem, dodając, że nie jest wykluczone także przekazanie na pomoc po ASF pieniędzy krajowych: „Jeśli te środki okazałyby się niewystarczające na wypłatę pomocy z tytułu wniosków złożonych przez producentów świń, wówczas na pomoc mogą być przeznaczone pieniądze z budżetu krajowego, w wysokości nie większej niż 100% kwoty przewidzianej z budżetu UE” – podało MRiRW.

     Niestety wciąż nie możemy się dowiedzieć, jak MRiRW wyobraża sobie to zwiększenie pomocy z budżetu krajowego, skoro zapowiedź takiego działania trzeba było zgłosić w UE do 30 listopada 2016 r. Czy Polska zgłosiła taką chęć pomocy? – pytam od dwóch tygodni, ale ministerstwo nie odpowiada, choć wcześniej nie wykluczało potrzeby zwiększenia pomocy ze środków krajowych.

     Przegapiono termin czy symulowano tylko chęć działania? Tak czy tak – pomocy rynkowej, także po ASF, z budżetu krajowego nie będzie, a pomoc unijna opóźnia się, także ta z pakietu Hogana.

     Tymczasem rynek upada. Jacek Bogucki w senackiej KRiRW:

- Jeśli chodzi o rynek wieprzowiny, to notujemy niestety rekordowy spadek pogłowia. W czerwcu 2016 r. było ono niższe o 12% niż pogłowie w analogicznym okresie roku 2015. Najtrudniejsza sytuacja wiąże się z tym, iż spadała bardzo znacząco hodowla loch i tutaj mamy spadek kilkunastoprocentowy. Jeśli chodzi o skup świń, to tutaj aż takiego spadku nie obserwujemy, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że spadek produkcji loch wcześniej czy później przyniesie efekt w postaci spadku także w tym zakresie. Wzrosły natomiast zdecydowanie w stosunku do roku wcześniejszego ceny produktów z wieprzowiny i ceny skupu świń. Poprawiła się opłacalność, a więc to daje szansę na to, aby pogłowie zaczęło powoli się odbudowywać.

     Zrobi to samo, bez działania człowieka?... I z korzyścią dla polskiego rolnika, a nie dla hodowcy i przetwórcy zza granicy?

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.