Polski Parlament Wiejski - już jest

14.05.2025

Podczas trzydniowych obrad Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi, zorganizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE, obradował Polski Parlament Wiejski. To pierwsze takie spotkanie, ale na pewno jego idea będzie rozwijana.

Parlamenty Wiejskie funkcjonują w wielu krajach. Najważniejsze założenia Polskiego Parlamentu Wiejskiego oparte są na ich doświadczeniach. Celem polskiego odpowiednika będzie między innymi współpraca najważniejszych organizacji i środowisk pozarządowych działających na wsi lub dla wsi, niezależność od administracji publicznej i brak powiązań z jakąkolwiek opcją polityczną, okresowe (zwykle raz na 2 lata) spotkania organizacji i środowisk wiejskich, zbieranie głosów i opinii różnych środowisk wiejskich i przygotowywanie kolejnych spotkań.
Miejscem Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi w dniach od 8 do 10 maja były Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wydarzenie przyciągnęło około 4500 osób, które uczestniczyły w panelach, debatach i warsztatach, prowadzonych przez 118 ekspertów. Kongres był miejscem dyskusji o przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich, a także miejscem specjalnej wystawy, prezentacją polskiego folkloru i okazją do degustacji polskiej żywności.
– Unia Europejska to nie tylko wspólnota 27 państw członkowskich, lecz także wspólnota regionów i ludzi. Musimy się o tę wspólnotę troszczyć. W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE i dzisiejszego wydarzenia – największego podczas naszej prezydencji – chcemy pokazać, że polska prezydencja to nie tylko wydarzenie polityczne, lecz także wydarzenie nas wszystkich – urzędników, organizacji rządowych i pozarządowych, wspólnoty wszystkich tych, którym nie jest obojętna przyszłość polskiej wsi – podkreślił podsekretarz stanu Adam Nowak.
Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi był okazją do rozmów także na temat dokumentu Komisji Europejskiej – „Wizja dla rolnictwa i żywności”. W dyskusji prelegenci poruszali wiele ważnych dla europejskich rolników kwestii. Padło zapewnienie o zachowaniu dwufilarowości wspólnej polityki rolnej i dopłat bezpośrednich dla rolników.
Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę na kwestie związane z zagadnieniami technologicznymi, demograficznymi i społecznymi. Mówili o szeroko omawianym w całej Europie problemie depopulacji obszarów wiejskich, odpływie młodych ludzi do miast oraz braku perspektyw dla lokalnych społeczności. Podkreślali, że przyszłość wsi zależy przede wszystkim od ludzi. Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi był wydarzeniem wysokiego szczebla, w którym udział wzięli przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za rozwój wsi UE27, instytucji działających na rzecz rozwoju wsi i obszarów wiejskich, przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, liderów społeczności wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem kluczowych środowisk: kobiet, młodzieży i sportu.
Szczegółowe komunikaty MRiRW (a także relacje wideo) na temat Kongresu dostępne są w zakładce Aktualności na stronie MRiRW: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wiadomosci.
Wszystkich zainteresowanych problemami wsi i jej przyszłości, planach dotyczących rozwoju hodowli i przetwórstwa na terenach wiejskich zachęcamy do lektury tych komunikatów.

Oprac. BS
Fot. MRiRW

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.