Polska prezydencja stawia na dialog

26.02.2025

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski 20 lutego spotkał się w Brukseli z prezydiami Copa i Cogeca, o czym pisaliśmy wcześniej. Minister zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w obszarze rolnictwa. Uczestniczył także w dyskusji z organizacjami rolniczymi z państw członkowskich UE na temat budowy odporności i konkurencyjności sektora rolnego.

W swojej Siekierski podkreślił znaczenie dialogu ze środowiskiem rolniczym, gdyż głos rolników powinien być odpowiednio uwzględniany w dyskusjach na temat polityk UE. To dlatego prezydencja Polski w Radzie UE odbywa pod hasłem dialogu z rolnikami.
– Polska prezydencja będzie prowadzić prace nad „Wizją dla rolnictwa i żywności”, którą opublikowała Komisja Europejska. Na podstawie wyników prac w Radzie przygotujemy dla Komisji Europejskiej rekomendacje, w jaki sposób kształtować projekty legislacyjne dotyczące przyszłości WPR, w tym w odniesieniu do przyszłego budżetu – poinformował Czesław Siekierski i dodał: - Kluczowymi celami, które powinna realizować WPR, są: poprawa konkurencyjności rolnictwa i sektora rolno-spożywczego, zwiększenie odporności na kryzysy, wzmocnienie pozycji rolników, stabilizacja ich dochodów, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego.
Minister przekazał przedstawicielom organizacji członkowskich Copa i Cogeca również informacje o innych zagadnieniach, którymi zajmie się Rada UE pod przewodnictwem polskiej prezydencji. Położył przy tym nacisk na sprawy rolne związane z handlem: – Chodzi o to, aby polityka handlowa UE uwzględniała defensywne oraz ofensywne interesy europejskiego rolnictwa. Ten obszar jest szczególnie istotny w kontekście obaw rolników dotyczącymi umowy z Mercosurem i negocjacji Komisji Europejskiej z Ukrainą.
24 lutego odbyło się natomiast drugie posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa pod przewodnictwem polskiej prezydencji. Obradom przewodniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Debata koncentrowała się na tym, czy i w jaki sposób należy usprawnić mechanizm weryfikacji obszarów wiejskich oraz w jaki sposób lepiej zintegrować rozwój obszarów wiejskich z politykami UE.
– Co czwarty obywatel UE mieszka na obszarach wiejskich; aby zapewnić silną i żywotną wieś, konieczne jest szersze rozumienie potrzeb i wyzwań, przed jakimi stoją jej mieszkańcy i rolnicy. Postulujemy, żeby finansowanie licznych prorozwojowych zadań pochodziło nie tylko ze Wspólnej Polityki Rolnej, ale też innych polityk UE. Pracujemy też nad międzysektorowymi rozwiązaniami, które zapobiegną wyludnianiu się obszarów wiejskich – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
Więcej na: MRIRW
Fot.: MRIRW

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.