Pojawiło się światełko w tunelu

19.08.2024

W siedzibie Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych 12 sierpnia odbyło się spotkanie przedstawicieli branży mięsnej z kierownictwem Inspektoratu. Uczestniczyli w nim także pracownicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem spotkania była dyskusja na temat zjawiska wycieku z mięsa, które - co podkreślali przedstawiciele branży - jest naturalnym procesem fizjologicznym. W największym skrócie – zabierający głos w dyskusji  wskazali na konieczność jasnego przekazu dla  konsumentów, jaki na ten temat otrzymują na etykiecie.

W spotkaniu, które zorganizowano z inicjatywy Związku Polskie Mięso, uczestniczyli: Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor IJHARS; Agnieszka Sudoł, zastępca Głównego Inspektora; Joanna Markowska, naczelnik Wydziału Jakości Żywności i Normalizacji MRiRW;  Jacek Strzelecki, prezes Zarządu Związku Polskie Mięso.

Wyniki badań naukowych przedstawił dr hab. Krzysztof Dasiewicz, prof. SGGW w prezentacji: „Wyciek soku mięsnego w aspekcie deklaracji masy netto mięsa w opakowaniach jednostkowych”.

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP reprezentował Łukasz Wielgat, zastępca prezesa Zarządu SRW, który o spotkaniu powiedział: - Wielkie podziękowania dla prezesa Jacka Strzeleckiego za zorganizowanie tej narady i zaproszenie przedstawicieli wszystkich organizacji branżowych, bowiem problem wycieku mięsa dotyczy zarówno producentów wieprzowiny, wołowiny, jak i wyrobów drobiowych. W dyskusji przetwórcy wskazali na wyniki badań naukowych, które zaprezentował dr hab. Krzysztof Dasiewicz. Badania przeprowadzono na mięsie pakowanym w próżni (vacum) i w gazie (nap). Wynikało z nich jasno, że trudno jest ustalić masę netto wycieki, która mogłaby być jednakowa dla każdego gatunku czy elementu mięsa. Inspektorzy z GIJHAS powoływali się na swoje przepisy, które stricte określają, jaka powinna być masa netto produktu mięsnego. Od kilku lat obie strony próbują znaleźć rozwiązanie tego problemu. Po tym spotkaniu i rzeczowej na nim dyskusji odnoszę wrażenie  -  zresztą nie tylko ja - że jesteśmy coraz bliżej konsensusu. Pojawiło się światełko w tunelu, zapowiedź kolejnego spotkania i uzgodnienia zapisu na etykietach. Mamy nadzieję, że po tym merytorycznym spotkaniu, które przebiegało w życzliwej atmosferze, na kolejnym uda się zakończyć ten długotrwały spór.

BS

Fot. GIJHARS

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.