Optymizmu coraz mniej

20.06.2023

Po kwietniowych, pełnych optymizmu informacjach o tym, że afrykański pomór świń jest w odwrocie (w ubiegłym roku odnotowano tylko 14 ognisk tej choroby), pojawiają się newsy o prawdziwym pogromie wśród dzików. W ciągu 2 miesięcy stwierdzono bowiem ponad 580 nowych ognisk pomoru wśród dzików. To prawdziwy rekord.

Raport na ten temat zawieszono na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, gdzie znaleźć można między innymi informacje o prawie 600 nowych ogniskach ASF stwierdzonych w 12 województwach. Nic zatem dziwnego, że w ślad za chorobą wśród dzików pojawiły się nowe ogniska pomoru w stadach świń. GIW informuje o dwóch nowych, skala zachorowań dzików powinna jednak na nogi postawić nie tylko służby weterynaryjne, ale przede wszystkich rolników.

Ogniska pomoru stwierdzono w województwach: dolnośląskim (18 powiatów), lubelskim (11 powiatów), lubuskim (5 powiatów), małopolskim (1 powiat), mazowieckim (5 powiatów), opolskim (3 powiaty), podkarpackim (3 powiaty), podlaskim (4 powiaty), pomorskim (1 powiat), warmińsko-mazurskim (10 powiatów), wielkopolskim (9 powiatów), zachodniopomorskim (3 powiaty).

W omawianych 580 ogniskach ASF ślady wirusa potwierdzono w tkankach pobranych od 1010 dzików. Od początku roku potwierdzono już 1745 ognisk pomoru w populacji dzików. W analogicznym okresie ubiegłego roku było około 1100 potwierdzonych zachorowań.

Od początku roku potwierdzono także 5 ognisk pomoru w stadach trzody chlewnej. Dwa ostatnie wystąpiły w gminie Międzychód (woj. wielkopolskie) i w gminie Wohyń (woj. lubelskie). Niestety, w ślad za tym idzie informacja o  wprowadzeniu dwóch nowych stref czerwonych, w tym w województwie lubelskim, do tej pory wolnym od ASF.

Więcej informacji na www.farmer.pl oraz  www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.