Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie

03.09.2024

Tradycyjnie Dożynki Jasnogórskie odbywają się w pierwszą niedzielę września; tym razem - 1 września. Uroczystości religijne poprzedziła dzień wcześniej XXXIII Krajowa Wystawa Rolnicza, której miejscem był parking jasnogórski. Także 31 sierpnia odbyła się konferencja „Oczekiwania środowisk rolniczych w obliczu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 roku”.

– Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od pola. Dopiero później, przez drogę od pola do stołu, dobra wytworzone przez rolników, dzięki Opatrzności Bożej, znajdują się na naszych stołach – mówił minister Czesław Siekierski podczas spotkania w Częstochowie. Minister podkreślał, że wiodącą rolę w funkcjonowaniu gospodarki kraju odgrywają rolnicy – producenci żywności. Minister przypomniał, że wiele instytucji: inspekcje, agencje, ośrodki doradztwa, związki, organizacje i instytuty naukowe świadczą, w rozmaity sposób, wsparcie dla rolnictwa. Wskazują one rolnikom nowe rozwiązania i dają siłę w celu poprawy ich pozycji na rynku.
W święcie dziękczynienia za plony uczestniczyli rolnicy z całej Polski, a także tak znamienici goście, jak Prezydent RP Andrzej Duda, liczne grono parlamentarzystów i przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, ministrowie i samorządowcy, a także reprezentanci organizacji rolniczych i przetwórczych.
Wśród nich była - po raz pierwszy – delegacja Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, która uczestniczyła we mszy świętej dziękczynnej koncelebrowanej przez ks. biskupa Jana Wątrobę. Kosz z wędliniarskimi darami ponieśli członkowie SRW RP: Tomasz Parzybut, Urszula i Rafał Miazgowie, Michał Czuba, Marzena Krakowska i Robert Lenarcik.
Minister Czesław Siekierski przed rozpoczęciem mszy świętej powiedział do rolników zgromadzonych pod szczytem: – Dlatego przyjeżdżamy na Jasnogórskie Wzgórze, by przed obrazem Królowej Polski, Matki Jezusa i naszej Matki dziękować Bogu, naszemu Stwórcy, za chleb i plony, które otrzymujemy z upraw. To podziękowanie za chleb jest jednocześnie dziękczynieniem za zdrowie i życie. Za bezpieczeństwo. Za tych, których kochamy i za wspólnotę, którą tworzymy.
Fot. MRiRW oraz SRW RP

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.