W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi 18 lipca odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji branżowych sektora mięsa drobiowego nt. możliwości zwiększenia eksportu na rynki krajów trzecich. Szczególną uwagę rozmówcy poświęcili perspektywom przywrócenia eksportu do Chin. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceminister Jacek Czerniak oraz Jakub Kubacki, zastępca głównego lekarza weterynarii.
Sekretarz stanu Jacek Czerniak podkreślił zaangażowanie MRiRW oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii w rozmowy prowadzone ze stroną chińską, na temat przywrócenia eksportu polskiego drobiu do tego kraju.
– Liczymy na porozumienie z władzami Chin w sprawie wznowienia możliwości wysyłania drobiu – naszego sztandarowego produktu eksportowego – na chiński rynek. Sprzyjającą okolicznością w tym kontekście jest odzyskanie przez Polskę statusu kraju wolnego od grypy ptaków. Oczekujemy sprawnego zniesienia przez władze chińskie zakazu importu wprowadzonego w związku z występowaniem ognisk tej choroby oraz uzgodnienia korzystnych warunków stosowania regionalizacji – powiedział wiceminister Czerniak.
Najważniejsze dane dotyczące produkcji i eksportu mięsa drobiowego.
Polska od 2014 r. jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej – z ponad 20-procentowym udziałem w całej unijnej produkcji. Duża nadwyżka produkcji drobiu generowana przez krajowych producentów pozwala na rozwój eksportu. W 2024 r. Polska wyeksportowała 2,3 mln ton produktów drobiowych (wzrost o 8 proc. rok do roku). Przychody z eksportu wyniosły 5,6 mld euro (wzrost o 10 proc. rok do roku; dane: KOWR).
Przypomnijmy, że Polska ponownie uzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) oficjalnie uznała Polskę za kraj wolny od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Deklaracja ta została opublikowana 5 czerwca 2025 roku, co stanowi ważny krok w kierunku normalizacji sytuacji w polskim sektorze drobiarskim. Odzyskanie tego statusu jest kluczowe dla polskich producentów drobiu, którzy mogą teraz liczyć na zniesienie międzynarodowych ograniczeń handlowych.
Źródło informacji: MRiRW
Fot. MRiRW
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |