Nowa firma w SRW RP

12.07.2023

 „Las-Kalisz” spółka z o.o. z siedzibą w Tomnicach k. Krotoszyna (Wielkopolska) – dziś firma o zasięgu europejskim – zajmuje się skupem i przetwórstwem dziczyzny (jelenie, daniele, sarny, dziki, muflony) oraz ubojem i przetwórstwem królika. Spółka powstała w 1991 roku. Jednak historia zakładu zaczyna się w 1932 roku.

Wówczas została założona przez Mariannę i Bruno Biedermannów pierwsza w Polsce hodowla lisów srebrzystych. Firma funkcjonowała do 1944 roku, kiedy została przejęta przez ówczesne władze państwa na podstawie dekretu o upaństwowieniu gruntów leśnych. Teren ten został podzielony pomiędzy Lasy Państwowe a Spółdzielnię Przetwórstwa Leśnego „Las”. Po utworzeniu 49 województw utworzono tu Kaliskie Przedsiębiorstwa Produkcji Leśnej „Las”. Po jego upadku udziały od syndyka masy upadłościowej wykupili pracownicy spółki oraz osoby fizyczne. Od roku 2014 firma jest własnością rodziny Tarnawskich.

W 2016 r. gruntownie zmodernizowano zakład przetwórstwa dziczyzny, stawiając go praktycznie od podstaw. Kompleks uzupełniono o całkowicie nowy magazyn produktu gotowego z mroźnią do przechowywania w temperaturze –20°C. Dostosowano także rozwiązania technologiczne do wymogów ochrony środowiska.

Las-Kalisz produkuje mięsne elementy kulinarne w szerokim asortymencie  na potrzeby krajowego i zagranicznego rynku gastronomicznego, zarówno dla odbiorców hurtowych, jak i detalicznych. Firma spełnia wysokie standardy potwierdzone certyfikatami i audytami. W trosce o podnoszenie jakości w 2016 roku wdrożyła międzynarodowy standard IFS Food dla przetwórstwa dziczyzny, a w 2021 r. objęto nim również przetwórstwo mięsa króliczego. Spółka w roku 2020 utworzyła własną markę handlową – HoReCa Las-Kalisz.

Zarząd „Lasu-Kalisz” podkreśla: „Człon HoReCa zwraca uwagę na głównego odbiorcę naszych produktów, które zarówno na krajowym, jak i na zagranicznym rynku odpowiadają przede wszystkim na potrzeby profesjonalnej gastronomii, segmentu szczególnie wymagającego pod względem jakości. Mamy świadomość, że to zawodowcy kreują smaki, które klient indywidualny chce włączać do domowego menu. Odgrywa to ogromną rolę w przypadku wciąż niedocenianych na naszych stołach dziczyzny i mięsa królika. Nasze produkty z charakterystycznym logo wzbogaconym o czapkę kucharską pojawiają się więc również w sieci sprzedaży detalicznej”.

Obecnie spółka zatrudnia ponad 60 osób oraz utrzymuje przeszło 100 punktów skupu dziczyzny na terenie całego kraju. W zakresie skupu królików ściśle współpracuje z lokalnymi grupami producenckimi, systematycznie zwiększając wielkość przetwórstwa mięsa króliczego pochodzącego z hodowli fermowych.

Wkrótce rozmowa na temat planów Las-Kalisz związanych ze współpracą z SRW RP.

 

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.