Niższe ceny mięsa wieprzowego

09.08.2024

Dziś przedstawiamy podsumowanie półrocza w sektorze wieprzowiny, autorstwa Grzegorza Rykaczewskiego, analityka sektora rolno-spożywczego Banku Pekao. Autor podkreśla: Słabszy popyt poza UE przy rosnącej produkcji wywiera presją na spadek cen na rynku wieprzowiny.

W bieżącym roku bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na sytuację na unijnym rynku wieprzowiny, jest stopniowe odbicie unijnej produkcji mięsa. Między styczniem a majem masa ubojów trzody chlewnej była wyższa o 3% w porównaniu do analogicznych miesięcy 2023 roku. To oznacza prawie 260 tys. ton więcej masy tusz niż przed rokiem.
Spośród 10 największych producentów w Unii Europejskiej aż w 9 przypadkach odnotowano wzrosty ubojów, w tym między innymi w: Hiszpanii, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii i Danii. Co ciekawe, we wskazanym okresie najwyższy wzrost w UE (+64 tys. t) został zarejestrowany w Polsce. Mamy więc wyraźnie widoczne odbicie w produkcji, co jest ważną zmianą na tle poprzednich lat.
Rozwój unijnej produkcji oznacza lepszą dostępność mięsa na rynku UE, ale też większe możliwości eksportowe. Jeśli chodzi o obroty na rynku wewnątrzunijnym nieprzetworzonym mięsem wieprzowym, to faktycznie w okresie styczeń-kwiecień 2024 roku odnotowano ich wzrost. W tym okresie wolumen był wyższy o 5% w relacji rocznej, tj. o 85 tys. ton. Niepokojąco jednak wygląda sytuacja w eksporcie z państw Unii Europejskiej. W ciągu pierwszych 4 miesięcy bieżącego roku wolumen wysyłek mięsa z Unii był niższy aż o 12% niż w analogicznej części poprzedniego roku. To oznacza spadek o 94 tys. ton. Słabszy popyt na europejską wieprzowinę zgłaszały Chiny i Japonia, czyli 2 z 3 głównych rynków zbytu. W dodatku eksport do Wielkiej Brytanii, która uzupełnia „trójkę”, pozostał na poziomie z 2023 roku.
Unia Europejska, pomimo wszystkich problemów w segmencie produkcji żywca, notowanych w ostatnich latach, cały czas posiada dużą nadwyżkę produkcji nad spożyciem wewnętrznym, która musi zostać sprzedana poza Wspólnotę. Obecnie ograniczony popyt poza Unią, przy odbiciu w produkcji, wywiera presję na spadek cen mięsa na rynku unijnym.
W lipcu krajowe ceny półtusz wieprzowych, w zakładach monitorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa, potaniały względem czerwca. Jest to sygnał pewnego pogorszenia koniunktury na rynku, ponieważ standardowo o tej porze roku powinniśmy obserwować lekkie wzrosty notowań. Osłabienie cen mięsa znajduje swoje odzwierciedlenie w spadku cen żywca. Jego ceny utrzymują się nadal na historycznie wysokim poziomie, stanowiąc wsparcie dla rentowności chowu.
Słabsze wyniki eksportu mięsa wieprzowego poza UE niepokoją, biorąc pod uwagę odbicie w unijnej produkcji trzody i nadal dobre perspektywy do jej wzrostu w 2. połowie roku. Te wynikają z większego pogłowia loch z UE. Jeśli uwarunkowania popytowe na świecie się nie poprawią, negatywny wpływ tych czynników będzie najbardziej widoczny pod koniec 3Q oraz w 4Q, gdy dodatkowo czynniki sezonowe o charakterze popytowym będą wywierały presję na spadki cen na unijnym rynku.
Istotnym zagrożeniem pozostaje wirus ASF. W 2. kwartale br. ogniska wirusa wykryto w gospodarstwie rolnym w Niemczech. Nowe przypadki wykryto też w Polsce. Obejmowanie nowych obszarów strefami ochronnymi zmniejsza możliwości eksportowe z Unii.

Grzegorz Rykaczewski

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.