Nie tylko Niemcy jedzą mniej mięsa

16.08.2023

Federalny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja mięsa różnych gatunków spadła w Niemczech o 5,9 proc. do 3,3 mln ton w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
  
Podczas gdy ilości mięsa wołowego i drobiowego pozostały prawie niezmienione, ubito znacznie mniej trzody chlewnej, bo 21,6 mln zwierząt, czyli o 2,2 mln mniej niż rok wcześniej. Ilość wyprodukowanej wieprzowiny spadła o 9,4 procent do 2,1 miliona ton. Niemieccy rolnicy zmniejszają stada trzody chlewnej. Nadal jednak wieprzowina pozostaje najważniejszym rodzajem mięsa (62 proc.), wyprzedzając drób (23,2 procent) i wołowinę (14,5 procent).

A jak ten problem wygląda w Polsce? Odpowiedź dają badania Towarzystwa Ekonomistów Polskich, zamieszczone na portalu „Ceny Rolnicze”.
- Spożycie mięsa w Polsce jest od lat dość stabilne i powyżej średniej unijnej, w szczególności w odniesieniu do wieprzowiny, natomiast wyraźny jest w ostatnich latach wzrost spożycia drobiu kosztem wołowiny. Według szacunkowych danych IERiGŻ, bilansowe spożycie mięsa ogółem w 2022 roku w Polsce zmniejszyło się do 73,5 kg per capita, wobec 76,5 kg/os. w 2021 roku, czyli o 4% w relacji rocznej – informuje Towarzystwo Ekonomistów Polskich.

Badania pokazują jednak, że preferencje konsumentów będą się zmieniać. Tak dla producentów, jak i dla konsumentów ważna jest wiedza o tym, w jakim kierunku będą szły zmiany i jaka będzie ich siła.

Według danych Smart Protein, Polska jest krajem z jednym z najwyższych w UE udziałem omnitarian (osób nie eliminujących z diety żadnych produktów) – ten styl życia w odniesieniu do diety deklaruje 68 proc. Polaków. Mięso ma największy udział w koszyku żywnościowym Polaków (24 proc.), za nim plasują się wydatki na pieczywo i produkty zbożowe (15 proc.) oraz mleko, jaja i sery (13 proc.). To będzie się zmieniać, bo konsumenci, szczególnie ci młodsi, coraz częściej zadają sobie pytanie: „być
albo nie być” omnitarianinem, wegetarianinem, weganinem, klimatarianinem, freeganinem, fleksitarianinem itd… Odpowiedź na to pytanie jest ważna z punktu widzenia rozwoju polskiej branży mięsnej. Według badań prof. Dominiki Maison z Uniwersytetu Warszawskiego, w Polsce jest dzisiaj 1% wegan, 4% wegetarian, 10% to reduktarianie/fleksitarianie, a 86% to osoby jedzące mięso.Natomiast wg deklaracji badanych w przyszłości będzie wśród nas 8% wegetarian i 80% reduktarian/fleksitarian.

Spożycie mięsa w Polsce jest od lat dość stabilne, w szczególności w odniesieniu do wieprzowiny, natomiast wyraźny jest w ostatnich latach wzrost spożycia drobiu kosztem wołowiny. Według szacunkowych danych IERiGŻ (5) bilansowe spożycie mięsa ogółem w 2022 roku w Polsce zmniejszyło się do 73,5 kg per capita, wobec 76,5 kg/os. w 2021 roku, czyli o 4% w relacji rocznej. W największym stopniu spadek ten będzie dotyczył wieprzowiny, której spożycie w ciągu roku może zmniejszyć się o
2kg/os., do 39 kg per capita. Zmniejszy się również spożycie drobiu o 0,5 kg/os., do 28 kg per capita. Spożycie wołowiny w Polsce pozostaje od wielu lat na niskim poziomie i w 2022 roku prawdopodobnie zmniejszyło się nieznacznie, z 2,5 kg/os. do 2,4 kg/os. Nadal jednak przeciętne spożycie mięsa w Polsce będzie większe w UE (68 kg/os.).

Główną przyczyną ograniczenia spożycia mięsa w Polsce w 2022 r. była wysoka inflacja, która spowodowała spadek dochodów realnych gospodarstw domowych i w konsekwencji ograniczania wydatków na relatywnie drogie mięso. Ale spadek spożycia mięsa był także spowodowany poszukiwaniem przez konsumentów diet, które poprawią ich kondycję, a także nie będą miały negatywnego wpływu na… środowisko i klimat.

 


Na podstawie „Ceny Rolnicze”

Grafika: szefsmaku.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.