Podsumowaniem cyklu 16 spotkań z przedstawicielami Izb Rolniczych oraz agencji i inspekcji wojewódzkich była konferencja w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Spotkanie to odbyło się 20 stycznia.
Wykład prof. Walentego Poczty, dziekana Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, był analizą sytuacji i uwarunkowań w sektorze rolnym w Polsce i Europie. – W ostatnich 35 latach Polska była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Nasza 20-letnia obecność w Unii Europejskiej to okres, w którym do sektora rolnego trafiło ponad 80 mld euro, a dochody w rolnictwie wzrosły o 60 procent – wskazywał prof. Poczta, który dodał: – Dziś odnotowujemy znaczny wzrost eksportu polskich produktów rolno-spożywczych i to jest dobra wiadomość wobec faktu, iż produkujemy znacznie więcej niż zużywamy. W globalnym rankingu bezpieczeństwa żywnościowego, którym objętych jest 45 krajów, zajmujemy 21. miejsce na świecie i 13. w Unii Europejskiej, ale to właśnie rynki rolne cechują się dużą wrażliwością na wszelkie – nie tylko klimatyczne zmiany.
Wykład prof. Poczty stał się tematem kilkugodzinnej dyskusji na temat przyszłości rolnictwa w Polsce. Ubiegłoroczne spotkania przedstawicieli ministerstwa w terenie (łącznie z dwoma tysiącami osób) także były podstawą tej dyskusji oraz wcześniejszych konsultacji. Rozmawiano o zmianach: definicji aktywnego rolnika, ustawy o dzierżawie i ustawy łańcuchowej oraz o gwarancji dla produkcyjnych funkcji wsi.
Podczas spotkania minister Czesław Siekierski powiedział o polskiej prezydencji: - Będziemy pytać w Komisji Europejskiej o wszystkie umowy handlowe, które mają wpływ na rolnictwo. Ta analiza musi być prowadzona jawnie i kompleksowo. Niewątpliwie największym błędem Komisji Europejskiej było utajnione negocjowanie umowy z Mercosur - bez konsultacji z rolnikami i bez pytania się krajów członkowskich o ich zdanie.
Spotkanie w SGGW kończy pierwszy etap konsultacji. Jak zapewniał minister Siekierski, resort skupi się na problemach produkcyjnych funkcji wsi, jednocześnie pilnując dyskusji o warunkach przyszłego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. - Nic o rolnikach bez rolników – zapewnił szef resortu rolnictwa.
Źródło: MRiRW
Fot. MRiRW
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |