Wczoraj informowaliśmy o wielkości polskiego eksportu ogółem do krajów Unii Europejskiej i krajów trzecich, odnotowanej przez GUS od stycznia do września br. roku. O tym, jak wygląda sytuacja na rynku mięsa poinformowano na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W ciągu trzech kwartałów 2024 roku Polska wyeksportowała mięso i podroby za 6 mld euro – przekazał wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Wartość eksportu mięsa i podrobów jadalnych stanowiła największą pozycję - 15 procent w wartości eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.
Polskie mięso znajduje coraz więcej odbiorców w Azji.
Polska dysponuje znaczącymi nadwyżkami produkcyjnymi mięsa drobiowego i wołowego. Z tego względu poszukiwanie nowych rynków zbytu jest kwestią kluczową dla utrzymania rozwoju tych segmentów produkcji i zapewnienia jej opłacalności.
- Jednym z priorytetów naszych działań jest otwieranie kolejnych rynków zagranicznych dla polskiego mięsa i produktów mięsnych. W ostatnich latach nasze starania zaowocowały sukcesami m.in. w postaci otwarcia dla tego asortymentu rynków: filipińskiego, wietnamskiego i singapurskiego oraz postępem w negocjacjach w sprawie otwarcia rynku chińskiego i koreańskiego – podkreślił Jacek Czerniak.
Według MRiRW na „zaawansowanym etapie” jest wznowienie eksportu mięsa drobiowego do Chin, dzięki regionalizacji grypy ptaków. Toczą się również dwustronne rozmowy w sprawie rozpoczęcia eksportu mięsa wołowego do tego kraju. Trwają negocjacje dotyczące eksportu drobiu do Korei Południowej.
Jacek Czerniak poinformował, że stałą praktyką MRiRW jest przekazywanie postulatów rolnych do innych resortów (Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii), prowadzących rozmowy z partnerami zagranicznymi. W odniesieniu do wybranych kierunków eksportowych odbywają się narady międzyresortowe.
– Wsparcie dyplomatyczne oraz wizyty wysokiego szczebla w Chinach, Republice Korei, Malezji i Filipinach oraz – ostatnio – w Wietnamie pozytywnie wpłynęły na przyspieszenie prowadzonych rozmów dotyczących eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych – powiedział wiceminister Jacek Czerniak.
Źródło: MRiRW
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |