Mięsne newsy

14.02.2024

Codzienny przegląd internetowych i prasowych wiadomości przynosi wiele ciekawych informacji. W natłoku codziennych spraw często je pomijamy. Przytaczamy kilka, które zwróciły naszą uwagę. Dzieje się wiele na krajowym i światowych rynkach mięsa. Oto przykłady…

W USA coraz mniej krów

W Stanach Zjednoczonych na początku stycznia tego roku przekazano, że pogłowie bydła w tym kraju wynosi niewiele ponad  87 mln sztuk. Imponująca liczba, a jednak budzi niepokój, bowiem to najniższy wynik od 1951 roku. Rok 2023 był piątym z systematycznym spadkiem pogłowia bydła. Mniej jest cieląt  (ponad 7,5 mln sztuk), mniej krów mięsnych (ponad 28 mln sztuk), mniej jałówek (o 4,5 proc.). Stado młodych krów wynosi 4,8 mln sztuk i jest najmniejsze od 1950 roku.

Amerykańska branża mięsa wołowego zapowiada chęć odbudowania pogłowia  i produkcji wołowiny.

Pogłowie bydła w Polsce w 2023 r. liczyło blisko 6,4 mln sztuk i było niższe o 90 tys. sztuk (1,4% w stosunku do 2022 roku). Zmniejszenie liczebności nastąpiło we wszystkich kategoriach poza bydłem powyżej 2 lat. Analitycy wiążę tę sytuację ze spadkiem cen mleka i opłacalności chowu bydła mlecznego.

Bydło z paszportami

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych  zwrócił się do Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o przywrócenie paszportów dla bydła. W odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi czytamy, że dokument identyfikacyjny bydła (paszport bydła) zgodnie z rozporządzeniem 2019/2035(3) wymagany jest wyłącznie dla zwierząt przemieszczanych do innych państw członkowskich.

Paszporty bydła są wydawane bezpłatnie dla zwierząt przemieszczanych do innych państw członkowskich w terminie 3 dni od dnia otrzymania informacji o zamiarze przemieszczenia bydła do innego państwa członkowskiego. Natomiast w obrocie krajowym dokumenty te nie są wymagane.

Polski kurczak dla Filipińczyka

Po wielu miesiącach negocjacji z władzami Filipin ruszył eksport polskiego drobiu do tego kraju. Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej z uznanym przez Filipiny systemem regionalizacji (województwa) w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Jak informuje Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza: eksport polskiego mięsa drobiowego, produktów z mięsa drobiowego, jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych będzie możliwy z towarzyszeniem bilateralnie uzgodnionych świadectw zdrowia. To ogromny sukces KRD-IG, która konsekwentnie przekonuje zagranicznych partnerów, że polski drób jest bezpieczny i atrakcyjny cenowo.

Otwarcie rynku, liczącego ponad 100 mln ludzi, gdzie mięso drobiowe jest podstawowym składnikiem diety, daje szansę polskim zakładom drobiarskim na dalszy rozwój  produkcji i eksportu. Dodajmy, że ponad 50 procent polskiej produkcji mięsa drobiowego jest eksportowane.

Uśmiercali z okrucieństwem

 Lekarz weterynarz Piotr T. i były kierownik fermy trzody chlewnej w Przybkowie Sławomir H. zostali skazani w ponownym procesie na kary łączne 1 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata za uśmiercenie ze szczególnym okrucieństwem świń. Piotr T. miał zabić niezgodnie z prawem 30 zwierząt, Sławomir H. 60. Nieprawomocny wyrok zapadł w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Szczecinku.

Wobec obu oskarżonych orzeczono zakaz posiadania zwierząt na okres 1 roku oraz zakaz wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które związane są z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie na okres 2 lat. Ponadto Piotr T. przez 2 lata nie będzie mógł wykonywać zawodu weterynarza. Wobec obu oskarżonych sędzia orzekł po 12 tys. zł grzywny. Obaj mają też zapłacić na rzecz schroniska dla zwierząt w Szczecinku nawiązkę w kwocie po 8 tys. zł.

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.