Wyciek soku mięśniowego jest ważną cechą jakościową, uwzględnianą niemal we wszystkich badaniach jakościowych mięsa. Ma on jednak duże znaczenie dla praktyki ze względów handlowych i technologicznych. Zbyt duże wycieki soku mięsnego w opakowaniach mogą stwarzać sporne problemy między stronami handlu mięsem, a także ukierunkować odpowiednie działania technologiczne w przetwórstwie mięsa. Celem tego opracowania jest omówienie mechanizmu
i przyczyn zmian wycieku oraz sposobów jego ograniczenia.
Aktualna ocena prawna problemu wycieku soku mięśniowego w handlu mięsem
Podstawą do opracowania niniejszego artykułu jest orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (dalej: ,WSA") w Poznaniu z dnia 31 sierpnia 2022 r. (sygn. Akt Ili SNPo 181 /22).
W rozpoznawanym stanie faktycznym, Spółka Akcyjna wniosła skargę do WSA w Poznaniu na zalecenia pokontrolne Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w przedmiocie wprowadzenia do obrotu produktów nieodpowiadających jakości handlowej określonej w ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (dalej: ,Organ").
W dniach od 7 do 12 lipca 2021 roku Organ przeprowadził kontrolę jakości handlowej wybranych produktów spożywczych. Badaniom laboratoryjnym poddano próbki mięsa w postaci łopatki wieprzowej bez kości, która wprowadzana była do obrotu w opakowaniach jednostkowych. Celem przeprowadzonej kontroli była weryfikacja czy deklaracja producenta dotycząca masy netto wyrobu mięsnego jest zgodna z rzeczywistą masą netto produktu. Po przeprowadzonej analizie Organ kontrolujący stwierdził, że faktyczna masa netto produktu różniła się od masy netto wskazanej na opakowaniach jednostkowych kontrolowanego mięsa. Przy ocenie poprawności deklaracji masy netto produktu Organ nie uwzględniał masy netto wyciekającego z mięsa soku mięśniowego w opakowaniu. Ważono jedynie mięso bez uwzględnienia obecnóści soku. Różnice pomiędzy wskazaną masą na opakowaniach, a masą mięsa bez naturalnego wycieku soku mięśniowego osiągały wartości od 1,5% do 5,4%. Organ przeprowadzający kontrolę masy produktu wydał „Zalecenia pokontrolne", w których stwierdził nieprawidłowości w zakresie jakości handlowej. Zdaniem Organu doszło do zaniżenia masy netto łopatki wieprzowej bez kości, a produkt nie spełniał wymagań jakościowych określonych w oznakowaniu produktu ze względu na zaniżoną masę netto we wszystkich opakowaniach jednostkowych, które zostały poddane kontroli. Konsekwencją wykrycia nieprawidłowości było wezwanie spółki do wprowadzenia do obrotu handlowego elementów półtuszy wieprzowej w opakowaniach jednostkowych z faktyczną deklaracją masy netto produktu.
Spółka wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na „Zalecenia pokontrolne". Skarga dotyczyła między innymi zdaniem Spółki błędnego rozumowania przez Organ kontrolujący pojęcia masy netto produktów mięsnych. Wyciek soku mięśniowego jest naturalnym procesem zachodzącym podczas przechowywania mięsa.
Przy ocenie masy produktu mięsnego prawidłowym jest uwzględnienie - oprócz masy mięśnia - także masy wycieku soku mięśniowego, który stanowi integralną część mięsa. WSA po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę uznając, że zaskarżona decyzja odpowiada prawu.
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |