Malezja i Filipiny otwierają rynki dla Polski

12.09.2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – za pośrednictwem PAP – poinformowało, że Malezja uznała zasadę regionalizacji w odniesieniu do ASF. To oznacza zniesienie zakazu importu świeżego mięsa wieprzowego. Z kolei Filipiny podjęły decyzję o uznaniu polskiego systemu regionalizacji w odniesieniu do grypy ptaków na poziomie województw.

Decyzje władz sanitarnych obu państw zostały przekazane podczas wizyty wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka, który przebywał w Azji w dniach 2-5 września wraz z delegacją towarzyszącą Radosławowi Sikorskiemu, ministrowi spraw zagranicznych RP. Celem wizyty były rozmowy o perspektywach rozwoju współpracy w sektorze rolnym.
Jak informuje PAP: „Rozmowy wiceministra Kołodziejczaka z dyrektor generalną Departamentu Służb Weterynaryjnych Malezji dr Akmą Binti Ngah Hamid (2 września) dotyczyły przede wszystkim poszerzania dostępu do malezyjskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych, w tym likwidacji barier administracyjnych, na które napotykają polscy przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o dokończenie procedury dostępu na malezyjski rynek polskiego drobiu i wołowiny z Polski oraz wznowienie eksportu mięsa wieprzowego z Polski na zasadzie regionalizacji dotyczącej ASF”.
- Strona malezyjska potwierdziła uznawanie zasady regionalizacji w odniesieniu do ASF, co w praktyce oznacza zniesienie zakazu importu świeżego mięsa wieprzowego, który obowiązywał od 2019 r. Zadeklarowała również przeprowadzenie, w I połowie września 2024 r., oceny ryzyka w ramach procedury dla mięsa drobiowego i wskazała, że swoją zgodę na otwarcie rynku dla mięsa wołowego z Polski uzależnia m.in. od statusu kraju w zakresie gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) – przekazał resort rolnictwa.
Wiceminister Kołodziejczak 4 września spotkał się z sekretarzem stanu w Departamencie Reform Rolnych Republiki Filipin Conrado M. Estrellą. Spotkanie dotyczyło m.in. możliwości intensyfikacji polsko-filipińskiej współpracy w obszarze rolnictwa oraz wymiany doświadczeń nt. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorób zwierząt (ASF i HPAI).
5 września odbyło się z sekretarzem stanu w Departamencie Rolnictwa Republiki Filipin Francisco Laurelem Jr. Rozmawiano o możliwościach rozwoju handlu towarami rolno-spożywczymi oraz o sprawach weterynaryjnych. Strona filipińska podjęła decyzję o uznaniu polskiego systemu regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na poziomie województw.
Dodajmy, że Malezja i Filipiny to perspektywiczne rynki zbytu polskich produktów rolno-spożywczych. W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Malezji wyniósł ponad 36 mln EUR. Największą popularnością cieszy się serwatka. W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w tym kierunku przekroczyła 25 mln EUR, co oznacza wzrost o 47 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2023 r. Eksport towarów rolno-spożywczych do Filipin wyniósł 41 mln EUR; były to głównie mleko, śmietana i serwatka. W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. wartość eksportu artykułów spożywczych z Polski wyniosła ponad 36 mln EUR, co oznacza wzrost o 41 proc.
Źródło: PAP i MRiRW; Fot. MRiRW

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.