Lato z pomorami

26.07.2023

Nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń pojawiło się w województwie wielkopolskim – w gminie Murowana Goślina w powiecie poznańskim. To trzecie ognisko ASF w tym regionie, a siedemnaste w kraju.

Najwięcej ognisk – aż dziewięć - odnotowano w województwie lubelskim. Dwa ogniska stwierdzono w woj. warmińsko-mazurskim, po jednym w dolnośląskim i mazowieckim. Do tej pory z powodu ASF trzeba było zutylizować ok. 18.000 sztuk świń.

Pomór drobiu i zakazy

We wsi Bohdan w gminie Turośń Kościelna w woj. podlaskim stwierdzono trzecie ognisko rzekomego pomoru drobiu w stadzie liczącym 90 sztuk. Nadal nie stwierdzono przyczyn pojawienia się tej choroby, której nie było w Polsce od 49 lat.

Na efekty tych wiadomości nie trzeba było długo czekać. Jako pierwsza restrykcje dla eksporterów wprowadziła Ukraina. W ślad za nią poszła Białoruś. Przypomnijmy, że Ukraina zabrania dostaw jaj, piskląt, żywego drobiu i produktów drobiowych z całej Polski. Białoruś tylko produktów drobiowych z
województwa podlaskiego.

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.