Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) skontrolowała łącznie 109 podmiotów z branży gastronomicznej działających na terenie całej Polski. Wyniki kontroli przeprowadzonej w I kwartale 2023 roku, która objęła jakość handlową dań oferowanych w formie kebabu nie są najlepsze.
Inspektorzy sprawdzili jakość dań oferowanych w formie kebabu, głównie serwowanych w wersji pociętej w bułce, picie, tortilli, z frytkami itp. Interesowała ich zgodność z obowiązującymi przepisami i wymaganiami, których spełnienie zostało zadeklarowane w oznakowaniu produktu lub dokumentach towarzyszących.
W 89 podmiotach na 109 stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości. Oznacza to, że zastrzeżenia dotyczyły aż 81,7 proc. sprawdzanych lokali. Oceną cech organoleptycznych objęto dziewięć partii dań oferowanych w formie kebabu. Żadna z nich nie została zakwestionowana.
Gorzej wyszły testy laboratoryjne. Analizą w tym zakresie objętych zostało 98 partii dań. Nieprawidłowości stwierdzono w 53 partiach (54,1 proc. skontrolowanych). Dotyczyły one m.in.: braku w oferowanym daniu zadeklarowanego gatunku mięsa (np. baraniny) albo obecności w daniu niedeklarowanego surowca mięsnego (np. kurczaka w daniu z zadeklarowaną wołowiną).
IJHARS sprawdziła też dania pod względem prawidłowości oznakowania. Ocenionych zostało 139 partii, natomiast nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 104 partii (74,8 proc. skontrolowanych). Dotyczyły one podmiany asortymentowej, nieprawidłowej nazwy dania, braku wykazu składników, nieprawidłowo podanego wykazu składników i umieszczenia wykazu składników z uwzględnieniem informacji o alergenach w miejscu, które nie było bezpośrednio dostępne dla konsumentów.
W laboratorium stwierdzono przypadki, w których do produkcji potrawy użyto innego składnika niż zadeklarowano konsumentowi, czyli np. zamiast deklarowanego w menu „kebabu jagnięcina” w rzeczywistości serwowano wyrób wołowo-drobiowy lub zastępowano ser Feta serem sałatkowym.
W efekcie kontroli, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, wojewódzcy inspektorzy IJHARS wydali m.in.: 48 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 63,2 tys. zł, w tym 39 decyzji za wprowadzanie do obrotu wyrobów zafałszowanych (na kwotę 58,6 tys. zł). Postępowania administracyjne są nadal w toku.
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |