Kolejne ogniska ASF

28.06.2023

Na mapie ognisk i przypadków ASF, prowadzonej przez Główny Inspektorat Weterynarii, pojawił się kolejny, już szósty w tym roku, punkt oznaczający wystąpienie wirusa w hodowli świń. Ognisko wykryto na terenie woj. lubelskiego.

Szóste w tym roku ognisko wirusa ASF wystąpiło na terenie powiatu parczewskiego w woj. lubelskim w miejscowości Tyśmienica. Zainfekowane stado liczy ok. 1700 sztuk świń. To drugie w nieodległym czasie zarzewie choroby w tym regionie. Wcześniejsze ognisko nr 5 w 2023 r. wyznaczono 16 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1216 świń (tuczników), położonym w miejscowości Rudzieniec, w gminie Milanów (powiat  parczewski, województwo lubelskie).

Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce (dostęp 28.06.2023 r.)

Afrykański pomór świń (ASF) rozprzestrzenia się również w Rosji. Wirusa potwierdzono na dwóch olbrzymich fermach trzody w regionie Primojre. Obie fermy należą do Grupy Rusagro - podaje portal 3trzy3. To jedna z pięciu największych spółek rolnych w Rosji, która dysponuje areałem ponad 609 tysięcy hektarów i jest m.in. jednym z największych producentów cukru.

Na fermach, gdzie wykryto wirusa ASF, znajdowało się łącznie ponad 103 tys. świń. Oba ogniska miały wystąpić w maju, ale w odstępie około dwu tygodni. Informacje na ten temat ujawniono jednak dopiero teraz. Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt pierwsze ognisko potwierdzono 10 maja br., a drugie 20 maja. Na pierwszej fermie było 53 503 sztuk świń, a na drugiej - 49 676 świń.

Źródło 1

Źródło 2

 
 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.