Posiedzenie sejmowej podkomisji ds. dobrostanu zwierząt odbyło się 8 października. Jej uczestnicy uznali, że dotychczasowe próby zwalczania ASF w Polsce są bezskuteczne, zatem konieczne są zmiany.
Jak donosi PAP, podczas posiedzenia przedstawiono „Krajowy plan działania dotyczącego zarządzania populacją dzików w ramach prewencji, kontroli i zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF)". Komisja Europejska zobowiązała kraje członkowskie do przygotowania takiego projektu. Przypomnijmy, że podstawowym sposobem walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń w Polsce jest sanitarna eliminacja dzików. W 2023 r. odstrzelono 84 tys. tych zwierząt. W tym roku, przy planie 97,5 tys. sztuk, odstrzelono dopiero 55 tys. szt. Na odstrzały dzików od 2020 roku wydano w Polsce ok. 600 mln zł.
- Jeżeli takie środki mamy wydawać, to musimy mieć pewność, że mamy dojście do rozwiązania – powiedział podczas posiedzenia Aleksander Jakubowski, dyrektor w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dotychczasowe działania, które nie wyeliminowały ASF, nie zostały dostatecznie ocenione. Powtarzanie czegoś, co nie jest skuteczne i wydawanie na to milionów złotych, może być społecznie odbierane jako szaleństwo – argumentował i dodał, że wielu ekspertów uważa, iż rozprzestrzenianie się choroby może mieć aspekt ludzki, dodatkowo obserwuje się niechęć myśliwych do przymusowych odstrzałów dzików.
Projekt polskiego dokumentu został opracowany i uzgodniony w trybie roboczym w 2023 r. w ramach współpracy pomiędzy Głównym Lekarzem Weterynarii a Ministerstwem Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Dokument był również konsultowany m.in. z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W listopadzie 2023 r. Główny Lekarz Weterynarii zawnioskował do Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa o zorganizowanie posiedzenia Grupy roboczej ds. monitorowania i zwalczania ASF u dzików celem formalnego przyjęcia planu ws. zarządzania populacją dzików. Do spotkania nie doszło.
Według ministerstwa rolnictwa zwalczanie ASF powinno być oparte na trzech uzupełniających się filarach: bioasekuracji, poszukiwaniu padłych dzików, a także na redukcji populacji tych zwierząt. Resorty klimatu i rolnictwa uznały, że potrzebne są dalsze prace nad planem i zadeklarowały współpracę. W najbliższym czasie ma się odbyć spotkanie na szczeblu eksperckim.
Więcej: PAP, Farmer.pl
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |