Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy popiera poselski projektu ustawy, którego celem jest uregulowanie kwestii tzw. interwencyjnych odbiorów zwierząt. Według SRW RP ważne jest, by w nowym projekcie zapisać, że uprawnienia do odbioru zwierząt powierza się wyłącznie powiatowym lekarzom weterynarii.
#HodowcyRazem, to wspólna inicjatywa 8 największych organizacji zrzeszających polskich hodowców. Są to: Polska Federacja Rolna, Krajowy Związek Pracodawców Trzody Chlewnej POL-PIG, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. Współpracuje z nimi Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. #HodowcyRazem przekazali Dariuszowi Salamończykowi, zastępcy szefa Kancelarii Sejmu RP, pismo w sprawie toczących się publicznych konsultacji poselskiego projektu ustawy. Projekt dotyczy rozwiązań, których celem jest poprawa dobrostanu zwierząt. W piśmie tym przedstawiciele 8 wspomnianych organizacji popierają kierunek proponowanych zapisów.
Założenia poselskiego projektu ustawy oraz stanowisko inicjatywy #HodowcyRazem popiera także SRW RP. Jak podkreślał w rozmowie z Portalem Spożywczym prezes Tomasz Parzybut: „Sprawa tzw. interwencyjnych odbiorów zwierząt od dawna wywoływała wiele kontrowersji. Przepisy są mało precyzyjne i doprowadzają do absurdów, pozwalających na podstawie nieprawdziwych zarzutów do odbierania hodowcom zwierząt. W efekcie powstało wiele organizacji, które z tego procederu zrobiły dochodowy biznes”.
Rozwiązaniem tego problemu może być powierzenie obowiązków Powiatowym Inspektoratom Weterynarii, które powinny zapewnić możliwości przemieszczenia odbieranych zwierząt z poszanowaniem ich dobrostanu. W projekcie zawarto zapis o zmianach związanych z obciążeniem kosztami czasowego odebrania zwierząt. Podkreśla się, że koszty transportu, utrzymania i koniecznego leczenia odebranych zwierząt będą ponosić wyłącznie osoby prawomocnie skazane za znęcanie się nad tymi zwierzętami. Organizacje rolnicze zaapelowały do posłów, aby w ustawie zapisano, że wyłącznie powiatowy lekarz weterynarii będzie uprawniony do czasowego, interwencyjnego odbioru zwierzęcia gospodarskiego.
Tomasz Parzybut także popiera tę propozycję: „Kto, jak nie lekarz weterynarii, jest w pełni predysponowany do oceny czy dobrostan zwierząt jest zachowany. Sytuacja, kiedy takiej oceny mógł dokonać każdy, bez względu na swoje wykształcenie, doprowadziło już do wielu patologicznych sytuacji”.
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |