Hiszpania wprowadziła obowiązkowy monitoring wideo w rzeźniach

13.09.2023

Od końca sierpnia w hiszpańskich rzeźniach kamery są obowiązkowe w niektórych obszarach. Ma to na celu umożliwienie dodatkowych kontroli dobrostanu zwierząt.

Hiszpania jest pierwszym krajem w UE, który wprowadził obowiązkowy monitoring wideo w swoich rzeźniach. Rok po decyzji rady ministrów, 24 sierpnia 2023 roku wszedł w życie dekret królewski w sprawie obowiązkowego monitoringu wizyjnego w hiszpańskich rzeźniach. 

Jak ogłosiła Agencja Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (Aesan), wszystkie rzeźnie muszą teraz posiadać system kamer umożliwiający dodatkowe kontrole dobrostanu zwierząt. Tylko mniejsze przedsiębiorstwa i rzeźnie mobilne mają jeszcze rok na zainstalowanie takiego systemu. Stosowanie monitoringu wizyjnego nie zwalnia jednak operatorów rzeźni z dalszych kontroli dobrostanu zwierząt, które należy przeprowadzać zgodnie z obowiązującymi przepisami – podkreślił organ.

Pionierska rola w UE Zdaniem Aesan, dzięki temu rozwiązaniu Hiszpania jest obecnie pionierem w zakresie ochrony zwierząt poprzez obowiązkowy monitoring kamer w Unii Europejskiej. Zapewniają one obrazy obszarów, w których obecne są żywe zwierzęta. Należą do nich strefy rozładunku, korytarze przejazdowe oraz miejsca, w których przeprowadzane są zabiegi ogłuszania i wykrwawiania aż do śmierci zwierząt. W dekrecie zawarto także obowiązek przechowywania stworzonych nagrań przez 30 dni w celu możliwości późniejszego wglądu. Kamery należy zainstalować w sposób zapewniający ochronę prywatności osób wykonujących swoją działalność zawodową w rzeźniach.

 

Źródło (tekst i zdjęcia): farmer.pl

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.