Filmy w ramach kampanii Z NAMI NAUCZYSZ SIĘ PRODUKCJI POPULARNYCH POLSKICH WĘDLIN I PODSTAW WĘDZENIA I PARZENIA

25.10.2022

 

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 
 
Zapraszam do obejrzenia 
 
W odcinku pokazujemy cały proces produkcji wędlin. Choć większość wędliniarzy rozpoczyna przygodę z przetwórstwem od produkcji kiełbas i sam proces wydaje się prosty, to jednak łatwo o błąd. Należy pamiętać o odpowiednim wyborze a następnie przygotowaniu osłonek. W odcinku został poruszony temat odpowiedniego zmielenia mięsa, przyprawiania go i finalnego przygotowania.
 
 
W filmie wyjaśniamy cały proces produkcyjny, odpowiednie przygotowanie mięsa, przyprawy. W odcinku poświęcamy uwagę przechowywaniu, dojrzewaniu wędlin i odpowiednich warunkach, które pozwolą wytworzyć dobrej jakości produkt.
 
 
Wędzenie jest sztuką stworzenia idealnej wędliny, która przejdzie odpowiednią obróbkę termiczną ale nie będzie zbyt okopcona dymem. Miejsce poświęcimy m.in. idealnej solance odpowiednim stężeniu w zależności od typu mięsa. Ważny jest również proces obciekania i podsuszania. Finalną czynnością jest wędzenie.
 
 
W odcinku przedstawiamy pracochłonny i niełatwy proces wytwarzania salcesonu. Pokazujemy w nim cały schemat produkcji. Przygotowanie i mycie surowca, peklowanie, gotowanie, parzenie oraz studzenie, obróbka, rozdrabnia-nie, kutrowanie, mieszanie, napełnianie osłonek i formowanie, gotowanie, studzenie, prasowanie niektórych rodzajów podrobów.
 
W tym odcinku został przedstawiony proces produkcji pasztetów i rolad. Wbrew pozorom wcale nie są to najprostsze do przygotowania wyroby. Bardzo łatwo przy procesie produkcyjnym o błąd.
 
To dla nas bardzo ważny odcinek. Ukazujemy w nim wyjątkowość ras rodzimych a tym samym różnicę w jakości mięsa.
 
W materiale ukazujemy produkcję ostatniego z wymienionych typów wędlin. Mowa o produktach blokowych- słoikówce. Proces produkcji jest wyzwaniem, jednak jakość i trwałość jaką gwarantuje produkt zachęca do zajęcia się produkcją wędlin w słoikach.
 
 
 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.