Dziś rozpoczyna się XVII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC). Wydarzenie, które odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, zaplanowano na trzy dni – od 23 do 25 kwietnia.
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących. Uczestniczą w nim goście z Polski i świata, a wśród nich unijni komisarze, premierzy i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy oraz decydenci, który mają realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.
Jak podkreślają organizatorzy z Grupy PTWP: „Europejski Kongres Gospodarczy konsekwentnie od ponad 17 lat realizuje swoją misję: pozostaje szerokim, otwartym forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki (…). W roku 2025 mamy do czynienia z nadal niestabilnym otoczeniem gospodarki, z zaburzeniami geopolitycznymi wpływającymi na koniunkturę, klimat inwestycyjny i strategie firm. Niezwykle ważny pozostanie w tym kontekście cały segment tematów związanych z bezpieczeństwem oraz międzynarodową konkurencyjnością i niezależnością gospodarki. Nowe otwarcie europejskiej polityki gospodarczej i przemysłowej oraz działania w ramach polskiej prezydencji rzucają światło na kluczowe dla naszej przyszłości obszary i trendy: transformację sektora energii i całej gospodarki, wielkie inwestycje, cyfryzację różnych dziedzin życia, międzynarodową współpracę i ekspansję gospodarczą, rozwój regionalny”.
W bogatym programie znajdą się konferencje, debaty, panele dyskusyjne i konsultacje. Drugi dzień Kongresu będzie poświęcony w dużej mierze problemom gospodarki rolnej. Tematy związane z sektorem rolno-spożywczym będą omawiane także trzeciego dnia ECC. Znajdą się wśród nich między innymi: szeroko rozumiana unijna polityka rolna, w tym bezpieczeństwo żywnościowe. Nie zabraknie rozmów o „wojnach handlowych” (Mercosur, import z Ukrainy, cła). Kolejne tematy to: perspektywy efektywnej produkcji rolnej w świetle regulacji UE czy współpraca branży rolno-spożywczej i naukowców. Warto zwrócić uwagę także na panele: polska żywność na rynkach zagranicznych; polskie rolnictwo u progu transformacji; raportowanie środowiskowe (ESG) w produkcji rolnej czy zielona branża spożywcza.
Agendę każdego kongresowego dnia znaleźć można na stronie internetowej: www.eecpoland.eu/2025.
BS
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |