Na 17 edycję Okrągłego Stołu wybrano Gandawę. Gandawa znajduje się w prowincji Flandria Wschodnia, u zbiegu rzek Lys i Skaldy. Ludzie mieszkali tu od epoki kamienia i tak długa historia niesie ze sobą tradycje. Jedną z tradycji, z których znana jest Flandria i z której słusznie jest dumna, jest wieprzowina. Podczas tej dwudniowej wizyty szynka służyła jako wspólny grunt do opowiedzenia historii o przeszłości... i przyszłości.
Dwudniowa wycieczka rozpoczęła się wizytą w Cormie, słynącej głównie z jednego produktu: szynki Ganda. Surowa szynka od pokoleń przekształca się w przysmak, wykorzystując wyłącznie szynkę, sól, czas i rzemiosło. Firma produkuje 165 000 suszonych szynek rocznie i zatrudnia łącznie 55 osób. Firma ma swoje początki w 1954 roku, kiedy rodzina Cornelis założyła sklep mięsny w Wetteren koło Gandawy. W tym roku trzecie pokolenie, Matheo i Valerie Cornelis, przejmują codzienne zarządzanie tą rodzinną firmą od swojego ojca.
Belgia charakteryzuje się kulturą zintegrowanego zarządzania łańcuchem w celu zapewnienia jakości i identyfikowalności. Belpork jest organizacją międzybranżową, której celem jest promowanie jakości belgijskiej wieprzowiny w zrównoważony sposób. Ta ambicja dała początek w 1992 roku Meesterlyck, znakowi jakości wysokiej jakości gotowanej i suszonej szynki w Belgii. Corma może z dumą nazywać się jednym z dwunastu certyfikowanych producentów, którzy mogą oznaczać swój produkt znakiem jakości Meesterlyck.
Drugiego dnia następuje krok wstecz w łańcuchu produkcyjnym. Firma Van Bogaert, również niedaleko centrum Gandawy, jest wysoce wyspecjalizowanym, ultranowoczesnym zakładem, w którym tradycja, rzemiosło i praca na miarę w dalszym ciągu trwają. Firma rozpoczęła działalność w 1974 roku jako zakład przetwórstwa mięsnego, ale wkrótce skoncentrowała się na odkostnianiu i krojeniu udźców wieprzowych, całkowicie według specyfikacji klienta. W 2020 roku zbudowano zupełnie nowy, najnowocześniejszy zakład produkcyjny o tygodniowej wydajności 1000 ton. Wejście do tej firmy daje wgląd w przyszłość z naciskiem na innowacje, cyfryzację i automatyzację.
W listopadzie 2021 r. Van Bogaert stał się częścią belgijskiej grupy wieprzowej. Dzięki temu nowemu krokowi Van Bogaert zapewnia swoim klientom wysokiej jakości ofertę, szerszą sieć i solidną strukturę biznesową.
Sektor mięsny stoi przed wieloma wyzwaniami. Do tego stopnia, że niektórzy ludzie zastanawiają się głośno, czy jest jeszcze przyszłość. Pytanie zadano Michaelowi Gore, dyrektorowi FEBEV, belgijskiej federacji ubojni, zakładów rozbioru i hurtowni wieprzowiny i wołowiny. Odpowiedź brzmi: „tak, jest przyszłość”. Wyzwania mogą być różnorodne i duże, ale jeśli wsłuchamy się w to, co dzieje się w łańcuchu, w federacji i w społeczeństwie, możemy połączyć siły i dokonać zmian publiczność”. mówi Michael Gore.
Belgian Meat Office jest Twoim pierwszym punktem kontaktowym podczas kontaktu z belgijskimi dostawcami wieprzowiny. Odwiedź naszą stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji. www.belgianmeat.com
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |