Europejska prasa mięsna spotyka się w Gandawie na 17. edycji Okrągłego Stołu

15.09.2022

Na 17 edycję Okrągłego Stołu wybrano Gandawę. Gandawa znajduje się w prowincji Flandria Wschodnia, u zbiegu rzek Lys i Skaldy. Ludzie mieszkali tu od epoki kamienia i tak długa historia niesie ze sobą tradycje. Jedną z tradycji, z których znana jest Flandria i z której słusznie jest dumna, jest wieprzowina. Podczas tej dwudniowej wizyty szynka służyła jako wspólny grunt do opowiedzenia historii o przeszłości... i przyszłości.

Dwudniowa wycieczka rozpoczęła się wizytą w Cormie, słynącej głównie z jednego produktu: szynki Ganda. Surowa szynka od pokoleń przekształca się w przysmak, wykorzystując wyłącznie szynkę, sól, czas i rzemiosło. Firma produkuje 165 000 suszonych szynek rocznie i zatrudnia łącznie 55 osób. Firma ma swoje początki w 1954 roku, kiedy rodzina Cornelis założyła sklep mięsny w Wetteren koło Gandawy. W tym roku trzecie pokolenie, Matheo i Valerie Cornelis, przejmują codzienne zarządzanie tą rodzinną firmą od swojego ojca.

Belgia charakteryzuje się kulturą zintegrowanego zarządzania łańcuchem w celu zapewnienia jakości i identyfikowalności. Belpork jest organizacją międzybranżową, której celem jest promowanie jakości belgijskiej wieprzowiny w zrównoważony sposób. Ta ambicja dała początek w 1992 roku Meesterlyck, znakowi jakości wysokiej jakości gotowanej i suszonej szynki w Belgii. Corma może z dumą nazywać się jednym z dwunastu certyfikowanych producentów, którzy mogą oznaczać swój produkt znakiem jakości Meesterlyck.

Drugiego dnia następuje krok wstecz w łańcuchu produkcyjnym. Firma Van Bogaert, również niedaleko centrum Gandawy, jest wysoce wyspecjalizowanym, ultranowoczesnym zakładem, w którym tradycja, rzemiosło i praca na miarę w dalszym ciągu trwają. Firma rozpoczęła działalność w 1974 roku jako zakład przetwórstwa mięsnego, ale wkrótce skoncentrowała się na odkostnianiu i krojeniu udźców wieprzowych, całkowicie według specyfikacji klienta. W 2020 roku zbudowano zupełnie nowy, najnowocześniejszy zakład produkcyjny o tygodniowej wydajności 1000 ton. Wejście do tej firmy daje wgląd w przyszłość z naciskiem na innowacje, cyfryzację i automatyzację.
W listopadzie 2021 r. Van Bogaert stał się częścią belgijskiej grupy wieprzowej. Dzięki temu nowemu krokowi Van Bogaert zapewnia swoim klientom wysokiej jakości ofertę, szerszą sieć i solidną strukturę biznesową.

Sektor mięsny stoi przed wieloma wyzwaniami. Do tego stopnia, że ​​niektórzy ludzie zastanawiają się głośno, czy jest jeszcze przyszłość. Pytanie zadano Michaelowi Gore, dyrektorowi FEBEV, belgijskiej federacji ubojni, zakładów rozbioru i hurtowni wieprzowiny i wołowiny. Odpowiedź brzmi: „tak, jest przyszłość”. Wyzwania mogą być różnorodne i duże, ale jeśli wsłuchamy się w to, co dzieje się w łańcuchu, w federacji i w społeczeństwie, możemy połączyć siły i dokonać zmian publiczność”. mówi Michael Gore.

Belgian Meat Office jest Twoim pierwszym punktem kontaktowym podczas kontaktu z belgijskimi dostawcami wieprzowiny. Odwiedź naszą stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji.  www.belgianmeat.com

 

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.