Grzegorz Rykaczewski, ekspert rynku Agrifood w Banku Pekao S.A. podał sporo ciekawych informacji, które na Portalu Spożywczym w ciekawym artykule zamieści Adam Tubilewicz. Przytaczamy część z nich.
Unia Europejska nadal jest głównym odbiorcą polskiego drobiu; największym pozostają Niemcy z 18-procentowym udziałem w wolumenie. W 2022 roku około 65% wolumenu eksportu rodzimego przemysłu drobiarskiego trafiło do pozostałych państw Wspólnoty. W ubiegłym roku wolumen zwiększył się o 13% w relacji rocznej, a po 5 miesiącach bieżącego roku dynamika wyniosła 8%. Od stycznia do maja br. wśród 10 największych klientów z UE najszybciej rosła sprzedaż do Holandii, Czech i Hiszpanii. Polski eksport do Unii rośnie pomimo rosnącej konkurencji ze strony Ukrainy.
Tymczasem Wielka Brytania pozostaje największym odbiorcą polskiego drobiu spoza UE oraz drugim największym wśród wszystkich naszych rynków zagranicznych. Eksport z Unii uległ osłabieniu po Brexicie, jednak w 2022 roku polskie firmy wysłały na rynek brytyjski o 13% więcej wolumenu niż rok wcześniej oraz o 16% więcej niż w 2020 roku.
Polscy drobiarze od lat zabiegają o miejsce na rynku chińskim. Tymczasem głównymi kontrahentami pozostają tam Brazylia i Stany Zjednoczone, które w 2022 roku odpowiadały łącznie za prawie 70 proc. dostaw. W ostatnich latach dynamicznie rosły dostawy z Rosji oraz z Białorusi.
Przypomnijmy, że w związku z grypą ptaków Chiny nie uznały regionalizacji. W połowie sierpnia 2023 br. Polska została uznana za kraj wolny od grypy ptaków, co umożliwia wznowienie rozmów w sprawie eksportu mięsa drobiowego do krajów trzecich. Czy teraz pojawia się szansa na eksport mięsa drobiowego do Chin?
W latach 2015-19 Chiny kupowały na rynku światowym około 500 tys. ton mięsa drobiowego rocznie. Z kolei w latach 2020-22 średni roczny import przekroczył 1,4 mln ton. Chiny to rynek bardzo konkurencyjny, na którym mocno aktywni są najwięksi globalni gracze z sektora drobiarskiego.
Polskie firmy, dla których rynek Chin jest ważny, ma doświadczenia związane z eksportem do tego państwa. Grypa ptaków to jednak trudny temat rozmów biznesowych w krajach Azji, z uwagi na dynamiczną sytuację epizodyczną tej choroby.
Na podst. Portal Spożywczy
Grafika: TVN24
Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej |
|
---|---|
ul. Miodowa 14 00-246 Warszawa |
|
+48 22 6350184 507-130-369 |
|
biuro@srw.org.pl |