Drugie ognisko rzekomego pomoru drobiu

21.07.2023

Inspekcja weterynaryjna podała 20 lipca informację o drugim ognisku rzekomego pomoru drobiu. Stwierdzono je na fermie brojlerów w miejscowości Bojary w gminie Turośń Kościelna w powiecie białostockim (Podlaskie).
O wystąpieniu drugiego ogniska poinformował także powiatowy lekarz weterynarii w Białymstoku Dariusz Filianowicz. Przekazał, że w gospodarstwie znajdował się jeden kurnik, w którym hodowano ok. 28.500 sztuk brojlerów. Stado zostało już zlikwidowane, trwają prace porządkowe i czynności w zakresie zwalczania choroby zakaźnej na fermie.
Drugie ognisko znajduje się w pobliżu pierwszego, potwierdzonego 11 lipca na fermie w Topilcu. To ognisko znajdowało się w strefie obszaru zagrożonego. Występuje konieczność wyznaczenia nowego obszaru zapowietrzonego i zagrożonego.
Powiatowy lekarz weterynarii powiedział też, że wszystkie fermy wysokotowarowe w okolicy zostały już przez inspekcję skontrolowane, prowadzony jest też przegląd gospodarstw, w których hodowany
jest drób.


Na podst. GIW i prasy codziennej

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.