Drobiowa pseudoafera w Austrii

28.08.2023


Austriacka Agencja ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, wspierana przez władze poszczególnych landów, prowadzi  dochodzenie w sprawie masowych zatruć. Austriacki portal pisze o „zabójczym mięsie z Polski”, które ma być potwierdzeniem tezy o rzekomo „najgorszej żywności w Unii Europejskiej”.
 Polska Federacja Hodowców Drobiu podkreśla, że zatrucia świadczą o braku standardów na miejscu: jeżeli ktoś zatruł się mięsem z kebaba, to świadczy o braku  właściwych standardów w punkcie przygotowania potraw i braku przestrzegania zasad HACCP. Mięso „kebab” powinno być poddane obróbce termicznej, która gwarantuje zniszczenie drobnoustrojów patogennych.


Anna Próchnicka-Przekopiak z PFHD podkreśla: - Nigdzie nie ma informacji, że mięso jest sprzedawane jako surowe, a właściwa obróbka termiczna gwarantuje zabicie bakterii z rodzaju salmonella. Artykuły napisane są tendencyjnie i zwykły konsument, który  nie zna technologii produkcji, jest tendencyjnie nakierowywany. Dziennikarze winni charakteryzować się rzetelnością, czego w powielanych artykułach nie widać. Jeżeli faktycznie mięso pochodziło z Polski, to przeszło przez wielu pośredników i trudno jednoznacznie wskazać tutaj jako winnego Polskę. Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach dysponuje bazą DNA salmonelli występującej w Polsce i można zweryfikować czy „zabójczy” genotyp znajduje się w jego bazie.


Polscy drobiarze są przekonani o sianiu paniki wśród konsumentów z Austrii i powielaniu niesprawdzonych informacji, które mają uderzać w żywność z Polski.
Nie jest znane stanowisko polskich władz w sprawie oskarżeń zawartych w austriackich mediach. 
Na podst. tygodnik-rolniczy

Dane Adresowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy
Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
+48 22 6350184
507-130-369
biuro@srw.org.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.